Öne Çıkanlar makam aracı Gıda eğitim trakya özel sektör teşvikleri

Bu haber kez okundu.

Fiyatı artan limon tüfekle korunuyor
Limon para edince üretici, bahçesindeki limonları hırsızlardan ve yaban domuzlarından korumak için tüfekle nöbet tutmaya başladı. Mersin’in Silifke ilçesinde limonun kilosu 4–5 lirayı bulunca hırsızların da harekete geçtiğini belirten Şükrü Deveci, tüfeğini eline alıp gece gündüz bahçede nöbet tutmaya başladıklarını söyledi. Hırsızların özellikle akşamüzeri ve sabaha karşı geldiğini fakat kendilerinin gece gündüz bahçede beklemek zorunda kaldığını belirtti.

Geçen yıl verimin düşük olmasından ve şu anda yatakta limonun azlığı sebebiyle yediveren cinsi ağaçların arasındaki şataf limonları kilosu 4 ile 5 liraya sattıklarını, 150-200 kilo kadar toplamayı hedefledikleri 10 dönüm tarlalarındaki limonların hırsızlar tarafından çalındığını söyledi. Dalında 4-5 TL'ye alıcı bulan limonun büyük şehirlerde 10 ile 15 TL olduğunu bildiklerini belirten Deveci, “Biz limonumuzun para etmesini isteriz elbette ama tüketiciye varana kadar ister istemez fiyat yükseliyor. Umut ediyoruz ki sezonda da para eder ve yüzümüzü güldürür. Limonlar bu sene biraz fazla olmasına rağmen biraz da fiyatlar arttı. Hırsızlardan ve domuzlardan koruyoruz tüfekle. Sabaha kadar falan bekliyoruz akşamları. Geçen toplayacaktık, sabah geldik baktık limonlar çalınmış. Hırsızlar ara sıra geliyor. Şu anda bahçemizde, yediveren kütdiken dediğimiz limonumuz var. Aşağı yukarı 100-150 kilo toplayacaktık, tabii hırsızlar gelmeseydi. Bir haftadır bekliyoruz işte böyle. Limonlar sarardı mıydı zaten hemen geliyorlar. El feneriyle geliyorlar, sabaha kadar toplayıp gidiyorlar. Şu an fiyattan memnunuz ama işte hırsızlardan dolayı memnun değiliz.” dedi.

Fehime Deveci ise, “Biz limonu bol bol yeriz, hattâ yarısını kullandıktan sonra kalanını atarız ama alamayıp yiyemeyenler var. Bir yandan iyi, bir yandan kötü. Limonları korumak için oğlum Şükrü, sık sık bahçeye gider ve limonların çalınmasına engel olmaya çalışır. Yine de engel olamıyoruz.” dedi. Limonları sadece hırsızlardan değil, yaban domuzlarından da koruduklarını sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı