Öne Çıkanlar teknoloji konferans su taşkını hünnap fidanı çiftçi

Bu haber kez okundu.

Gaziantep Barosu: Gözümüz bundan sonraki uygulamalarda HSYK'nın üzerinde olacak
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimlerini değerlendiren Gaziantep Baro Başkanı Ali Elibol, "Nerede hukuk ihlali varsa, nerede demokrasi ihlali varsa, nerede anayasa ihlali varsa halkımızla paylaşacağız. Gözümüz bundan sonraki uygulamaların üzerinde olacaktır." dedi.

Gaziantep Baro yönetimi, son günlerde ülkede yaşanan Kobani eylemleri ile ilgili sağduyu çağrısında bulundu. Yönetim adına basın açıklaması yapan Gaziantep Baro Başkanı Ali Elibol, "Ülkemizde son günlerde istenmeyen olaylar yaşanmaktadır. Sınırlarımızın ötesindeki hareketlilik, oradaki savaş ülkemizde ithal edilmek istenmektedir. Yanı başımızdaki kanlı çatışmaların Türkiye'ye sıçratılması şeklindeki uğursuz bir senaryo gündeme sokularak, unutmak istediğimiz bir kargaşa döneminin tekrarı bize yaşatılmak istenilmektedir." diyerek sağduyu mesajı verdi.

'YASAMA, YARGI, YÜRÜTME TEK ELDE TOPLANIRSA BUNUN ADINA ARTIK OTORİTER SİSTEM DENİR'

Dün yapılan HSYK seçimleri hakkında da açıklamalarda bulunan Elibol, HSYK'nın ayrılarak, Hakimler Yüksek Kurulu ve Savcılar Yüksek Kurulu şeklinde iki ayrı kurumun olmaması gerektiğine dikkat çekti. Elibol, "Yargılamada savcı ve avukat taraftır, tarafsız olan yargıçtır. Taraf olan savcı ile tarafsız olan yargıcın aynı çatı altında olmasını yargı bağımsızlığına aykırı olduğunu düşünüyoruz." dedi.

HSYK'ya seçilen üyelerden bazılarının seçim döneminde 'yürütme ile biz uyumlu çalışacağız' sözlerini hatırlatan Elibol, bundan sonra artık daha dikkatli olacaklarını vurguladı. Yargının bağımsız ve tarafsız olması gerektiğine dikkat çeken Elibol, "Yürütme ve yasama ile hiç ilişkilendirilmemelidir. Biz savcı ve hakimler kurulunun ayrı düzenlemesini isterken şuanda bakanlık bürokratlarının öncülüğünde yapılan bir seçimdi. Ben hiçbir hukukçunun hukukun üstünlüğünden, hukuk devletinden ödün vereceğine ihtimal vermiyorum. Biz de savunmanın temsilcileri olarak bundan sonra daha dikkatli olacağız." diye konuştu.

Basının da muhalif olma tavrını acilen kazanması gerektiğini belirten Elibol, şunları kaydetti: "Nerede hukuk ihlali varsa, nerede demokrasi ihlali varsa, nerede anayasa ihlali varsa halkımızla paylaşacağız. Gözümüzde bundan sonraki uygulamaların üzerinde olacaktır. Hukukun ayaklar altına alınmasına asla izin vermeyeceğiz. Yasama, yargı, yürütme tek elde toplanırsa bunun adına artık demokrasi denmez, otoriter bir sistem denir. Ben bir hukuk kurumunun kendi ayağına balta vuracağını sanmam."

Türkiye’nin Suriye’de ılımlı muhaliflerin eğitilmesi ve donatılmasını sağlayacağı yönünde gelen bir soruya da cevap veren Elibol, BM kararı olmadan böyle bir kararın alınmasının yanlış olacağına değindi. Elibol, "BM'den çıkacak bir karar ile bunun uluslararası hukukta yasal kılıfa oturacağını düşünüyorum. Ama BM'den bu şekilde bir karar çıkmadan bu kararı alırsak, başka ülkede savaşacak askerleri eğitmeye çalışırsak bunun isminin ne olacağını artık siz düşünün. Bu militanları yasal olarak eğitmemiz yanlış." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,