Öne Çıkanlar eğitim hünnap meyvesi makam aracı palmiye ağacı ilaç zehirlenmesi

Bu haber kez okundu.

Gergerlioğlu: Süreç devletle PKK arasında, sivil toplum işin içine girmeli
Çözüm süreci kapsamında barış kampanyası başlatan aydınlar, sivil toplumun süreçte daha aktif rol almasını istedi. Süreçle ilgili düşüncelerini açıklayan Yazar Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Devlet ve PKK arasında süren bir süreç var. Şu açık bir zorunluluktur ki, sivil toplum işin içine girmelidir. Müzakere açık yapılmalı.” dedi.

Cezayir Restoran'da düzenlenen barış kampanyasının tanıtım toplantısına çok sayıda aydın, gazeteci, siyasetçi ve yazar katıldı. Toplantıya katılan ve kampanyaya destek veren aydınlar sivil toplumun süreçte daha aktif rol oynamasını istedi. Konuyla ilgili söz alan aydınlardan bazılarının düşünceleri şöyle:

Ömer Gergerlioğlu: "Toplumumuz barışa hasret içinde. Çok karamsar günler yaşadık. Neredeyse 2 yılı bulacak bir barış süreci, bir çözüm süreci başladı. Belki hızlı bir şekilde ilerlemedi. Belki bunu normal karşılayabiliriz, çok büyük bir sorun, dev bir sorun, çözmeye çok fazla niyeti olmayan bir devlet vardı ve ardından belli zorunluluklar sebebiyle bir süreç başladı. Ama şu anda baştan beri karamsar olmayan bir kişi olarak, bu sürecin desteklenmesi gerektiğini düşünen bir kişi olarak, süreç içinde her iki tarafın kaprislerinin kurbanı olmamamız gerektiğini düşünüyorum. Önemli bir yere geldik 2 yıl sonunda müzakere aşamasına geldik, bence biraz daha sorumlu olmak lazım. Bundan sonrası için toplumun da barış sürecini hazmettiğini görerek cesur olmak gerekiyor. Hukuki sürecin işlerlik kazanması gerekir. Müzakere açık yapılmalı. Olumlu atılan adımlar var. Devlet ve PKK arasında süren bir süreç var. Şu açık bir zorunluluktur ki, sivil toplum işin içine girmelidir. Müzakerede üçüncü ayak toplum olmalıdır."

Oya Baydar: "İnişler çıkışlar vardır ama biz gerçekleri gözden kaçırmayalım. Biz daha adımları atamadık. Gidelim mi gitmeyelim mi? Artık bu adımın atılmasının son noktasına geldik. Toplum bu adımı atmak zorunda. Başka seçeneğimiz yok. Biz barışa mahkumuz."

Erol Katırcıoğlu: "Bu müzakere süreci Abdullah Öcalan açısından da sadece bir Kürt sorunu değil aynı zamanda Kürtler gibi ezilmiş ötelenmiş mağdur bırakılmış ceberut devletin altında eziyet çekmiş olan bütün kimliklerin aslında kendilerini daha iyi ifade edebilecekleri bir demokrasi talebi olarak görmek lazım."

Ali Nesin: "Kürt sorunu bir problemdir. Bunun çözümü de problemsiz olmayacaktır. Problemlerden korkmamak lazım. Karşınıza yarın bir problem çıkarsa ve onu sıfır sorunsuz çözümünü bulursanız demek ki o zamana kadar hiç düşünmemişsiniz demektir."

Ufuk Uras: "Barış mücadelesini güncellemek derinleştirmek toplumsallaştırmak durumundayız. Gücün sözüne değil sözün gücüne inanıyoruz. Barışın anayasası ile bu toprakların ortak vatan kılınmasını önemsiyoruz. Bu büyük buluşmada Türk, Kürt, Ermeni bütün Anadolu coğrafyasının halkları ile hem bölgenin hem kendi geleceğimizin kaderini değiştirme imkanımız var. Polemik dilini değil barışın dilinin ön plana çıkarılmasını istiyoruz. Barış olursa demokrasi de adalet de olur."Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı