Öne Çıkanlar şap aşısı Gıda üretim can erik hasadı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Greenpeace: Bursa’da hava kirliliği ölçülebilir sınırları aştı
Bursa’da son 3 gündür gözlemlenen yüksek hava kirliliğini değerlendiren Greenpeace, kirliliğin ölçülebilir sınırları aştığı uyarısı yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada, Bursalıların 3 günden beri zehir soluduğu belirtildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internetten yayınladığı hava kirliliği verilerine göre, kansere yol açtığı kanıtlanmış olan parçacık maddelerin (PM10) günlük ortalamasının, 24 Aralık Çarşamba günü Dünya Sağlık Örgütü’nün güvenli bulduğu günlük limitin 10 katına kadar çıktığına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi: “Ayrıca bu seviyelerin son 3 gün içinde birkaç kez günlük sağlık sınırlarının 17-18 katı seviyelere kadar çıktığı görülüyor. Hatta dün tam da eve dönüş saati olan 18.00’de, cihazın ölçebildiği sınır olan 900 µg/m³ seviyesi bile aşıldığı için hava kirliliği bir süre ölçülemedi. Avrupa Çevre Ajansı verileri de Türkiye’de 2012 yılında kentlerde yaşayan nüfusun yüzde 97,2’sinin en az 35 gün boyunca sağlık limitlerinin üstünde hava kirliliğine (PM 10) maruz kaldığını gösteriyor. Yani sadece Bursalılar değil bütün Türkiye, fark etmeden yıl boyunca gözle görülmeyen sessiz katiller soluyor.”

Yasalara göre valiliğin acil önlem alması gerektiğine dikkat çekilen açıklama şöyle devam etti: “Fakat son 3 gündür yaşananlar gösteriyor ki, zaten var olan hava kirliliği tehdidi ile ilgili hiçbir önlem alınmıyorken, Bursa’da tek bir tane bile kömürlü termik santral bile yapılmamalı. Şu anda çalışmakta olan Orhaneli Termik Santrali ve sanayi gibi sebeplerden kaynaklandığı tahmin edilen hava kirliliği ile boğuşmakta olan şehrin merkezine yapılması planlanan DOSAB kömürlü termik santrali her yıl 45 erken ölüme daha sebep olacak. Şu anda 80’in üzerinde kömürlü termik santral planı ile Çin, Hindistan ve Rusya’nın ardından Türkiye dünyadaki en ciddi 4. kömür tehdidi. Yapılması planlanan 80 santral, çalıştıkları 40 yılın sonunda ömrümüzden 1,5 milyon yaşam yılını daha çalacak. Türkiye’nin büyüyen kömür ve hava kirliliği tehdidine karşı, halk sağlığı ve temiz hava soluma hakkını korumak için Sağlık Bakanlığı’nı acilen harekete geçmeye davet ediyoruz.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,