Öne Çıkanlar çiftçi Gıda dap desteği çiftlik bank şap aşısı

Bu haber kez okundu.

Gübre desteğinin oranı, en az mazot desteğiyle eşdeğer olmalıydı

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Doğan:

- "Gübre desteğinin oranı, en az mazot desteğiyle eşdeğer olmalıydı"
ADANA (AA) - Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, 2017 yılı için açıklanan tarımsal desteklerde özellikle gübre desteğinin beklentilerin altında kaldığını savundu.
Doğan, yaptığı yazılı açıklamada, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere 2017 yılı için ödenecek tarımsal destek miktarlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 13 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 17 lira destek verileceğinin açıklandığını anımsatan Doğan, "Çeltik ve pamuk için dekar başına 36 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 40 lira yağlık ayçiçeği, soya, dane mısır, patates için dekar başına 17 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 21 lira, aspir, nohut, mercimek, kuru fasulye için dekar başına 11 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 15 lira, fındık, yem bitkileri, çay, kuru soğan, kanola ve diğer ürünler için dekar başına 9 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 13 lira, nadas için de 5 liralık mazot desteği verilecek." ifadelerini kullandı.
Açıklanan tarımsal desteklere bakıldığında, mazot ve gübre oranları arasındaki uçurumun göze çarptığını ifade eden Doğan, "Mazot oranında çok sıkıntı yok. Ama gübre desteğinde dekar başına 4 lira çok yetersiz. Çünkü gübre de girdi kalemleri arasında önemli bir yer teşkil ediyor." açıklamasında bulundu.
Bu rakamların üreticinin beklentisini karşılamadığını savunan Doğan, "Gübrede KDV kaldırıldı ama bu çiftçiye yansımadı. Gübre fiyatlarında düşüş olmadı. Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız da bu bunu açıkladı. Tarımsal desteklerde gübre desteğinin oranı, en az mazot desteğiyle eşdeğer olmalıydı." açıklamasında bulundu.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,