Öne Çıkanlar karaman il özel idare Gıda makam aracı naturel sızma zeytinyağı fiyatları bekir pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Güneşin zararlı ışınlarından en çok açık gri ve mavi gözlüler etkileniyor
Uzmanlar güneşin zararlı ışıklarından en çok mavi gözlülerin etkilendiğini söylüyor.

Dünyagöz Antalya Hastanesi’nden Dr. Semra Hoca Llapashtica yaptığı yazılı açıklamada; güneşin yüzünü tam olarak gösterdiği yaz mevsiminde güneş ışınlarının şapka ve güneş gözlüğü takmayan kişilerde kalıcı görme hasarı oluşturabileceğini söyledi. Açık renkli gözlerde melani pigmentinin az olduğunu kaydeden Semra Hoca Llapashtica, bu pigmentin vücudu ultraviyoleye karşı koruyan bir yapı taşı olduğunu, bu nedenle açık gri ve mavi gözlerin güneşin zararından en çok etkilenen gözler arasında yer aldığını söyledi.

Açık renkli gözlere sahip kişilerin güneş ışınlarından daha fazla etkileneceğini anlatan Llapashtica, “Açık renkli gözlerde melanin pigmenti azdır. Melanin pigmenti vücudumuzu ultraviyoleye karşı koruyan bir yapıtaşıdır. Bu nedenle açık tenli, açık renk gözlere sahip kişilerde koruma mekanizması zayıftır. Güneş ve güneş ışınlarına karşı çok daha fazla hassastırlar. Açık gri ve mavi gözler güneşin zararlı ışınlarından en çok etkilenen gözlerdir.” dedi.
Llapashtica, güneş ışınlarının göze zarar vermesi durumunda, gözde sulanma, yanma ve kapaklarda kısılma ile karşısında konuştuğu kişinin yüz hatlarını net görememe gibi sonuçlar doğurabileceğini hatırlattı.

Gözümüzün ağ tabakasındaki makula denilen görme merkezine direkt gelen güneş ışınlarının görme merkezini yakabileceğini söyleyen Dr. Semra Hoca Llapashtica, “Buna Solar Retinopati diyoruz. Özellikle güneş tutulması gerçekleştiğinde tutulmayı izlemek için güneşe bakan izleyicilerde bu durumu sık olarak görüyoruz. Kısacası güneşe devamlı bakan kişilerde kalıcı görme hasarı gelişebilmektedir.” diye konuştu.

Güneş ışınlarından korunmak için güneş gözlüğünün şart olduğunu ifade eden Llapashtica, güneşin göze dik olarak geldiği saatlerde bu korumanın çok daha önemli olduğunu vurguladı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,