Öne Çıkanlar interfresh lavanta hatay tarım fuarı hünnap meyvesi çit mazı fidanı dikimi

Bu haber kez okundu.

GYV’nin kullandığı tarihi bina, polis zoruyla boşaltıldı
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV) bünyesindeki Eyüp’te bulunan 'Kültürlerarası Diyalog Merkezi' polis zoruyla boşaltılıyor. Vakıflar Müdürlüğü’nün hukuksuz bir şekilde kendilerini tahliye ettiğini belirten GYV yetkililerinden Recep Usta, ‘Projede tahribatlar var ise 1 aylık bir süre verilir. O bir aylık süre içerisinde o eksiklikler yerine getirilmez ise 1 haftalık zaman diliminde tahliyesi istenir. Maalesef bize hiç bir süre verilmedi.” dedi.

GYV’nin Düğmeciler Caddesi üzerinde bulunan Kara Süleyman Tekkesi'ndeki ‘Kültürler Arası Diyalog Merkezi’ (KADİM) bugün saat 11.00'da zabıta ekipleri tarafından tahliye edilmeye başlandı. Tahliyeyi Vakıflar Müdürlüğü ve Kaymakamlık gerçekleştirdi. Tahliye işlemi öncesinde yapılanların hukuksuz olduğunu ifade eden GYV yöneticiler ile görevliler arasında hararetli tartışmalar yaşandı. Demokrat Gelişim Partisi Genel Başkanı İdris Bal da tahliyeyi gerçekleştiren yetkililere tepki gösterdi.

GYV yöneticilerinde Recep Usta, yaşananların tamamen hukuksuz olduğunu söyledi. Usta Kara Süleyman Tekkesi’nin 1760 yılında kurulduğunu, 1925 yılında Tekke ve Zaviye kanunu sonrası kapatıldığını ve 2005 yılında ihya edildiğini dile getirdi. Usta şöyle devam etti: “Bizim Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile GYV arasındaki protokolde şöyle ifade bulunuyor. Diyor ki, ‘Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün teknik elemanları gelir, incelemelerde bulunur. Şayet projeye aykırılıklar var ise, projede tahribatlar var ise 1 aylık bir süre verilir. O bir aylık süre içerisinde o eksiklikler yerine getirilmez ise 1 haftalık zaman diliminde tahliyesi istenir. Maalesef bize hiç bir süre verilmedi. Onların yapılmış dediği eksiklikleri Cumhuriyet Başsavcılığına duyurulan suçtan sonra öğrendik. Bize normalde tebliğ edilmesi gerekirdi. Ve 1 aylık bir süre verilmesi gerekirdi. Şu anda geçen hafta Eyüp Karakolu’ndan polis memuru bize geldi ve 1 hafta içerisinde tahliye etmemiz gerektiğini söyledi. Bu gün tahliye etmeyi düşünüyoruz. Ama tamamen hukuksuz."

Usta, derneğin yurtdışında gelen insanların milli ve manevi değerlerimizi burada göstermek için kurulduğunu belirtti. Tekke’de milli ve manevi değerlerin yurtdışından gelen misafirlere anlatıldığını aktaran Usta, “Burası projelerimizle ihya oldu, hayat buldu. Burada uygulanan projelerden biri 'Bir Müslüman gibi bir ay yaşam projesi.' Farklı kültürlerden insanlar gelerek bizim değerlerimizi görmüş oldular ve mutlu bir şekilde ayrıldılar." ifadelerini kullandı.

‘UYGULAMA PROTOKOLE AYKIRI’

Projenin düzeltilmesi için kendilerine 30 günlük süre verilmesi gerektiğini anlatan Avukat Ziya Özata ise, “Bu tahliye açıkça hukuka aykırıdır. Projenin düzeltilmesi için 30 günlük verilmesi gereken süre Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından bize verilmemiştir. Bu süre verilmediği halde bir hafta içerisinde tahliye ile ilgili tebligat gelmiş olup, bu tebligat Vakıflar Müdürlüğü ile yapılan tahsis protokolünün h bendine tamamen aykırıdır.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi