Bu haber kez okundu.

Hakkari ve ilçelerinde 16 okul hasarlı, 3 okul kullanılamaz halde
Hakkari'de bir haftadan bu yana süren olaylarda ateşe verilen okul ve kamu binalarının sayıları netleşti. Hakkari merkezde 4 okul; Yüksekova ilçe merkezinde 14 okul, 1 yurt, 1 ödev ve test merkezi ile kültür merkezi; Şemdinli'de 1 okul yakıldı. Okullardan 3'ü kullanılmaz hale geldiği için eğitime başlayamadı. Bu üç okulun öğrencileri başka okullara nakledildi. Diğerlerinde ise maddi hasarlar meydana geldi.

IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırıları gerekçe gösterilerek başlayan olaylar sebebiyle Yüksekova'da tansiyon düşmüyor. Yaklaşık bir hafta önce başlayan olaylar, geç saatlere kadar sürüyor. Yüzü kapalı gruplar, uzun süre polisle çatıştıktan sonra gece saatlerinde okulları hedef alıyor. Yüksekova'da şimdiye kadar devam eden olaylarda 14 okul ve 3 kamu binası molotof kokteyli ile ateşe verildi. Yetkililer, yaşanan olaylarda şimdiye kadar 14 okulun ateşe verildiğini belirtti.

Yüksekova'nın en eski okullarından biri olan Cumhuriyet İlköğretim Okulu olaylar süresince 6 kez saldırıya uğradı. Son saldırıda ise okul tamamen yakıldı. 5 katlı olan okul tamamen yanarken yanında bulunan anaokulu da kullanılamaz hale geldi. Okulda sıralar, masalar, sınıflarda bulunan malzemeler hatta duvarlar bile yanmış durumda. İlçede en büyük konferans salonuna sahip okulda konferans salonu da ateşe verilip yakıldı. Salondaki sandalyelerden sadece demirler kalmış, okulun diğer katlarında ise sağlam bir şey kalmadığı gözlendi.

Kullanılamaz hale gelip eğitime başlamayan bir diğer okul ise Gazi İlköğretim Okulu. Olayların yaşandığı günlerde bir kaç kez kundaklanan okul, son saldırı ile tamamen harabeye döndü. Şemdinli'de de yakılan bir okul kullanılamaz hale geldi. Okulda eğitim yapılamıyor. Öğrenciler, başka okullara nakledildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,