Öne Çıkanlar Bitlis afetzede tohum desteklemesi interfresh hayvancılık

Bu haber kez okundu.

Havalar soğudu, soba satışları başladı
Sonbaharın kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde odun, kömürün yanında ve sobalarının satışlarına başlandı. Soba fiyatları 130 TL'den başlayıp 200 TL'ye kadar çıkıyor.

    Sobaların satışı doğalgaza gelen zamlarla birlikte artamaya başladı. Soba satıcısı Hüseyin Laçin, "Sonbahar mevsimi soba sektörünün canlanmasına neden oldu. Soba alacak olan tüketicilerin mutlak surette sobanın fiyatından çok kalitesine önem vermelidirler. Standartlara uygun olarak üretilmeyen sobalar ölümle sonuçlanabilecek kazalara sebebiyet verebilirler. O nedenle tüketici soba alırken sobanın kalitesine önem vermelidirler." dedi.

    Isı yayma bölgesi bulunmayan sobaların odayı değil, baca ve havayı ısıttığını belirten Laçin, “Uyutulamayan veya yanması devam ettirilemeyen sobalar, en az yüzde 35 daha fazla yakıt tüketiyor. Teneke sobalar ise daha fazla yakıt harcarken havayı da daha fazla kirletiyor. Alttan tutuşturulan sobalar için uçucusu düşük kok ve antrasit kömür gibi yakıtlar tavsiye ediliyor. Sobalar kuralına uygun şekilde doldurulup yakılmalı. Alınacak sobanın her şeyden önce emisyon belgesi ve garantisi bulunmalı. Nereye, ne şekilde kurulacağı ile ilgili el kitapçığı hazırlanmış olmalı. Bağlantı ve ayar yerleri, ızgara altı ve kapak kenarlarından hava sızıntısı olmadığı garanti edilmeli. Sobanın hava ayar kanalları kapatıldığında yanma durmalı veya yavaşlamalı. Bağlantı ve ek yerleri yüksek sıcaklığa dayanıklı ve zamanla bozulmayan contayla sızdırmaz şekilde yapılmış olmalı. Birincil hava ayar kapağı kapatıldığında yanma durmalı. Kömür yanma bölgeleri sıcaklığı korumak için refrakter tuğla ile kaplı, ısı yayma bölgesi ise tuğlasız olmalı. Soba, uçucusu yüksek kömürler için üstten yakılacak şekilde düzenlenmeli. Izgarası krom alaşımlı demir olmalı. Bacanın kapanmasını önleyici bir tertibat bulunmalı ve kömürün yanmasını sağlayan birincil hava ayarlanabilmeli. Gövde malzemesi en az 5 milimetre et kalınlığında sert pik döküm veya çelik levhadan yapılmış olmalı.” diye konuştu.

    Vatandaşların doğalgazdan gelen zamlardan bıktığını vazgeçtiğini yavaş yavaş sobaya döndüğünü ifade eden Laçin, "Buradaki insanların bir çoğunluğu emekli. Doğalgaza gelen zamlarla baş edilmiyor. Bu yüzden sobayı tercih ediyor. Ayrıca yaşlılarımız doğalgaz ile ısınamıyor. Yaş ilerledikçe sobaya özlem artıyor." şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,