Öne Çıkanlar teknoloji meyve ağacı budama Gıda kapanış fiyatı makam aracı

Bu haber kez okundu.

Hukukçular ceza hukukundaki değişiklerden yakındı: Hakimler bile takip edemiyor
Türkiye Avrupa Genç Hukukçular Derneği (ELSA), Gediz Üniversitesi Hukuk Kulübü işbirliğiyle İzmir’in ceza profesörlerini buluşturdu. İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timur Demirbaş’ın başkanlığındaki oturumda, Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem ile Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Özer Özbek konuşmacı olarak katıldı. Gediz Üniversitesi’nin ev sahipliğini üstlendiği toplantıda 'Ceza hukuku ve ceza muhakemesi hukukundaki güncel gelişmeler' ele alındı, İzmir’de hukuk eğitimi gören ELSA üyesi çok sayıda öğrenci takip etti.

'YASA KOYUCULAR CEZA HUKUKUNA İLİŞKİN DÜZENLEMELER YAPARKEN, SINIRSIZ HAK VE YETKİYE SAHİP OLMADIKLARINI UNUTMAMALI'

Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem, suçlulukla mücadeleye sadece ceza ve infaz açısından bakmanın çözümden uzak olduğuna işaret etti. Prof. Dr. Erdem, son yıllarda açılanlara rağmen cezaevlerinin tıklım tıklım dolduğunu, bunun başarı olarak görülmemesi gerektiğini dile getirdi, şunları söyledi: “Biz sürekli yeni cezaevleri açıp hepsini doldururken, İsveç kapasitenin altındaki doluluk nedeniyle bazı cezaevlerini kapatıyor. ‘Suçla mücadelede hangisi daha başarılı’ diye üzerinde durup düşünmeliyiz. Bu mücadelede ceza hukuku son çare olarak görülmeli. Yasa koyucular ceza hukukuna ilişkin düzenlemeler yaparken, sınırsız hak ve yetkiye sahip olmadıklarını unutmamalı. Bu düzenlemeler gerçekleştirilirken hangi amaca hizmet edildiği de iyi bilinmeli.”

'DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YERDE ŞİDDETİN BAŞLAYACAĞINA, ŞİDDETİN DE DEMOKRASİYİ ORTADAN KALDIRACAĞINA İNANIYORUM'

Prof. Dr. Veli Özer Özbek de ceza hukukunun ülkemizde hiçbir zaman özgürlüklere doğru değil, hep güvenliğe doğru gittiğini vurguladı. “Ülkemizde neden en çok ceza kanunları değişiyor” diye soran Prof. Dr. Özbek sözlerine şöyle devam etti: “Bu değişiklikleri anlamakta ve takip etmekte hakimler bile zorlanıyor. Hukukçular yetişemezken, vatandaş nasıl anlayıp da hayatını buna göre şekillendirecek? Yasa yapma tekniğinin gözden geçirilmesi, ceza kanunlarının belirgin olması gerektiğini düşünüyorum. Bunu söylerken amacımızın üzüm yemek olduğunu da özellikle belirtmek istiyorum. Tek gücü düşüncesi olan, fikirlerinden güç alan bir hukukçu olarak bunları ifade ediyorum ve düşüncenin bittiği yerde şiddetin başlayacağına, şiddetin de demokrasiyi ortadan kaldıracağına inanıyorum.”

Prof. Dr. Timur Demirbaş ise gelecekten ümitli olduğuna değindi, “Üniversitelerimizde yetişen genç hukukçu adaylarının, yakın gelecekte göreve geldiklerinde bu aksaklıkları düzelteceklerinden hiç şüphem yok. Hukuk sistemine olan inancımızı asla kaybetmemeliyiz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı