Öne Çıkanlar Gıda makam aracı mikado kayısı chicago borsası kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

İçme suyu kaynakları tarımda kullanılmamalı
TEMA Vakfı Nevşehir İl Temsilcisi Orhan Çalık, suyu bitmekte olan 7. il konumunda bulunan Nevşehir’de bir an önce tarım alanlarında içme sularının kullanılmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Ramazan ayında oruç tutan insanların yakıcı sıcakların da etkisiyle açlık yerine susuzluk hissettiklerini, iftarda bardak bardak su içtikten sonra yemeğe başladıklarını kaydeden Çalık, "Su gibi aziz ol, derler. Gerçekten de su çık kıymetli bir nimettir. Gelişmiş ülkeler tüm nehirlerini kontrol altına almışlar, doğal dengesini bozmadan nehirlerini temiz tutarak piknik alanına-parka dönüştürüyorlar en önemlisi de kurdukları hidroelektrik santralları ile sadece elektrik üretmiyorlar, çok önemli bir tarımsal sulamayı da gerçekleştiriyorlar." dedi.

Nevşehir'den geçen Kızılırmak’ın ise ne yazık ki değerlendirilmediği için boşa aktığını kaydeden Çalık, "Suyu bitmekte olan 7. il olan Nevşehir'de bir an önce tarım alanlarında içme sularının kullanılmasına son verilmesini hasretle bekliyoruz. Çünkü her geçen yıl kar ve yağmurun azalması ile yeraltındaki su rezervlerine yeni içme suyu eklenmediği gibi, mevcut su rezervleri de hızla tükeniyor. Gelecekte çocuklarımız ve torunlarımızın bir bardak suya muhtaç olacakları korkusu vicdanlarımızı sızlatıyor. Nevşehir’in şu mübarek günde, suyun ne kadar kıymetli bir nimet olduğunun farkında olduğu bir dönemde, içme sularını tasarruflu kullanmalarını, tarım sektöründe çalışan çiftçilerin mümkün olduğunca damlama sulama sistemini tercih etmelerini, tüm devlet yetkililerinin de bir an önce Kızılırmak suyunun tarım alanlarına aktarılması yönünde gerekli desteklerini beklemekteyiz." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı