24 Haziran 2017 Cumartesi

İddianameden: Fidan’ın kaçırılacağını ihbar eden subayın ifadesi ‘alınamadı’

Darbe girişimi sırasında Kara Havacılık Komutanlığı’nda yaşananlara ilişkin hazırlanan iddianamede, Hakan Fidan’ın kaçırılacağını Milli İstihbarah Teşkilatı’na (MİT) ihbar eden binbaşının yer almadığı ortaya çıktı.

19 Mayıs 2017 Cuma 13:46
Bu haber 160 kez okundu
 İddianameden: Fidan’ın kaçırılacağını ihbar eden subayın ifadesi ‘alınamadı’
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 


Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre 15 Temmuz günü öğlen saatlerinde Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevliyken MİT’e giderek Hakan Fidan’ın kaçırılacağını ihbar eden binbaşı O.K, mahkemede tanık olarak ‘dinlenemedi.’

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında kanun hükmünde kararname ile ihraç edildikten sonra tekrar göreve iade edilen ve daha sonra MİT personeli olan O.K, darbe girişimi ile ilgili davaların hiçbirinde ifade vermedi.

Kara Havacılık Komutanlığı’na ilişkin soruşturmayı yürüten savcı Alpaslan Karabay, tanık olarak dinlemek istediği O.K’nin ifadesini almak için MİT’ten izin istedi, ancak hiçbir yanıt alamadı.

Binbaşının ifadesi alınamadığı için ihbarın MİT’e ne şekilde yapıldığı, içeriğinde neler olduğu, neden daha önceden önlem alınmadığı gibi sorular yanıtsız kaldı.

Tanıkların ifadelerinden detaylara ulaşıldı

Pilot binbaşının MİT’e ne şekilde ihbarda bulunduğu ise ancak Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ile dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in tanık olarak alınan ifadelerinden anlaşıldı. MİT’ten gelen bilgi üzerinden konuşan Çolak’ın ifadesine göre 14 Temmuz 2016 Perşembe günü Kara Havacılık Komutanlığı’ndaki bir pilot binbaşı (Deniz Aldemir), Ankara dışında izinli olan diğer bir pilot binbaşıyı (ihbarcı O.K) telefonla arayarak CH-47 CHİNHOOK helikopterlerinin kabul töreni hazırlıkları nedeniyle gösteri uçuşu yapılacağından, 15 Temmuz 2016 Cuma günü Kara Havacılık Komutanlığı’nda bulunması gerektiğini belirtti. Bunun üzerine Ankara’ya dönen binbaşı O.K, ertesi gün gelip Binbaşı Deniz Aldemir’i gördü.

Aldemir, binbaşı O.K’ye ,“Bugün akşam 19.00’dan itibaren 2 adet skorsky 1 adet Cougar helikopteri ile izinsiz olarak uçuş yapılacak. Uçuş geç saatlere kadar devam edecek. Bu arada MİT Müsteşarı Hakan Fidan alınacak” dedi. Bunun üzerine O.K, yorgunluk ve duş alma bahanesiyle birlikten ayrılıp Yenimahalle’deki MİT karargahına giderek ilgililere bilgi verdi.


Haber Kaynağı: Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV