Öne Çıkanlar new york borsası çiftlik bank tarım tarım ve orman bakan yardımcısı çiftçi

Bu haber kez okundu.

İtlaf edilen 512 büyükbaş hayvanın ücret bedeli ödenmeye başlandı
Erzurum'da 2 ay önce baş gösteren Afrika ateşi hastalığı (Nodüler Ekzantami) nedeniyle 512 büyükbaş hayvanın itlaf edildiği ve hak sahiplerine tazminatlarının ödenmesine başlandığı bildirildi.

Aziziye ilçesi Alaca köyünde ortaya çıkan ve çevre ilçelere yayılan Afrika ateşi hastalığı sonucu 512 büyükbaş hayvan, il ve ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü ekiplerince itlaf edilmişti. Bildirimi zorunlu hayvan hastalıkları arasında yer alan Afrika ateşi hastalığı, sinek ve sivrisinek ısırması sonucu yayılıyordu. Havaların soğumasıyla birlikte sineklerin ölmesinin de söz konusu yaygının önüne geçmesinde etkili oldu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Akar, il genelinde büyükbaş hayvancılığı ciddi şekilde tehdit eden Afrika ateşi hastalığının yayılmasının alınan tedbirlerle önlendiğini söyledi. Akar, söz konusu hastalıktan dolayı il genelinde 512 büyükbaş hayvanın telef olduğunu ifade etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak, telef olan ya da itlaf edilen hayvanların bedellerinin yüzde 50'sinin hak sahiplerine dağıtılmaya başlandığına dikkat çeken Akar, "Çiftçi ve besicilerimize telef olan hayvanları için tazminatlarını ödemeye başladık. Ayrıca gelecek yıl bu hastalıktan büyükbaş hayvanlarımızı korumak için ilkbahar da 300 bin hayvana aşılama yapacağız. Bu son 3 içerisinde de yaklaşık 500 bin büyükbaş hayvana nodüler ekzantami hastalığına karşı koruyucu aşılama yaptık." açıklamasında bulundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı