Öne Çıkanlar trakya makam aracı eğitim Gıda lavanta

Bu haber kez okundu.

İzmir Barosu: Topluma gözdağı verilmek isteniyor
İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, Konya'da 16 yaşındaki lise öğrencisi M.E.A.’nın, bütün hukuk kuralları yok sayılarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret suçundan tutuklandığını söyledi. Sözleşmelerle güvence altına alınan, evrensel olan temel hak ve özgürlüklerin yok sayıldığının altını çizen Özcan, “Toplum baskı altında tutularak gözdağı verilmek istenmektedir.” dedi.

Baro Başkanı Özcan ve yönetim kurulu üyeleri, M.E.A.’nın tutuklanmasını bir basın toplantısıyla değerlendirdi. Konya’da iki gün önce Kubilay’ı anma töreninde yaptığı konuşma sebebiyle okulundan alınarak tutuklandığını hatırlatan Özcan, “Hakareti mazur görmek mümkün değildir ancak eylemle ceza ve tedbir arasında orantı bulunması, evrensel hukuk kurallarındandır. Ceza Muhakemeleri Kanunu 100 ve devamındaki maddelere göre uygulanan tutuklama tedbiri yasal değildir. Türk Ceza Kanunu 299. maddede tanımını bulan Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla kovuşturma yapılabilmesi, ancak Adalet Bakanı’nın iznine tâbidir. Tüm hukuk kuralları yok sayılarak, tutuklama tedbiri adeta infaza dönüştürülmüştür.” diye konuştu.

'YAPILAN HUKUKSUZLUĞUN ÜZERİNİN ÖRTÜLMEMESİ GEREKİR'

Yargılamanın olmazsa olmazının tutuklama olmadığını vurgulayan Aydın Özcan, “Kaldı ki 16 yaşında bir çocuğa uygulanacak olan hukuk kuralları da çocuk olmasından dolayı yasada özel olarak yerini bulmuşken hiçbiri uygulanmamıştır. Türk Ceza Kanunu’nun genel hükümleri uygulanarak bu gözaltı işlemleri ve tutuklama gerçekleştirilmiştir. Bugün itibariyle itiraz sonucunda tutuklama kaldırılmışsa da yapılan hukuksuzlukların üzerinin örtülmemesi gerekir. İzmir Barosu olarak hukukun üstünlüğüne, bağımsız yargıya yapılan her türlü usulsüzlüğe ve baskıya boyun eğemeyeceğimizi, mücadele edeceğimizi bildiririz.” şeklinde konuştu.

Özcan, Çocuk Koruma Kanunu ile getirilen yeni yaklaşımla çocuğun bir suçu işlediğinin değil, suça sürüklendiğinin kabul edildiğini hatırlattı. Bunun sonucu olarak suça sürüklenen çocuğunun cezalandırılmasının değil, korunmasının temel amaç olarak kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Son olayda Çocuk Koruma Kanunu’nun yok sayıldığına da dikkat çeken Özcan, çocuk mahkemelerinin suç işleyen çocukların cezalandırılmasını temel amaç olarak görmeyeceğini sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı