Öne Çıkanlar destekleme çiftçi palmiye ağacı mehmet aydın fındık

Bu haber kez okundu.

İzmir Karaburun'da kırkım şenliği düzenlenecek
İzmir'in Karaburun ilçesi, Kırkım Şenliği'ne dördüncü defa evsahipliği yapmaya hazırlanıyor. "Gelenekler Bugünü Yaşatır" sloganıyla düzenlenecek şenlik bünyesindeki "İnatçı Oğlaklar" yarışması, ıslah çalışmalarıyla koruma altına alınan Karaburun kıl keçisinin tanınmasına katkı sağlayacak.

4. Karaburun Kırkım Şenliği, Karaburun Belediyesi tarafından İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin desteğiyle düzenlenecek. Her yıl hayvan sahiplerinin biraraya gelerek, yaz sıcaklarında keçileri rahatlatmak için imece usulü yaptığı keçi kırkımı, sektör temsilcileri ve halkın katılımıyla bu yıl 21 Haziran'da, Kavaklıkuyu mevkisinde olacak. Yarımadaya özgü lezzetlerin de sunulacağı şenlik, kıl keçilerinin mücadele edeceği İnatçı Oğlaklar yarışmasıyla renklenecek. Geçen ay İzmir’de düzenlenen Anadolu EXPO Canlı Hayvan Fuarı’nın en çok ilgi çeken etkinliği "Şampiyon Kuzular" yarışmasının ana sponsoru Emek Yem Sanayi ve Sergün Güneş Enerji Sistemleri’nin katkılarıyla yapılacak yarışmaya, "Karaburun Kıl Keçisi Halk Elinde Islah Projesi" kapsamında üretim yapan yetiştiricilerin oğlakları katılacak.

KEÇİLERİN EFENDİSİ KORUMA ALTINDA

İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, sakız koyununun ardından sayısı 50 binden 15 binlere gerileyen Karaburun kıl keçisinin genetik özelliklerinin korunması için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile birlikte harekete geçmişti. Türkiye’nin en yüksek süt verimine sahip kıl keçisi olan Karaburun ırkının verim artışını sağlamak için hayata geçirilen ıslah çalışmalarının dört yıl daha sürmesi planlanıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı