Öne Çıkanlar e-fidancim vairo badem çeşidi Veysel eroğlu çiftçi kadınlar besi sığırı yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

İzzettin Doğan: Kafa keserek poz verenler, İslam’la bağdaştırılamaz
Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, Sünni İslam anlayışının da Aleviliğin de şiddeti reddettiğini, kafa keserek dünya basınına poz verenlerin İslam’la bağdaştırılamayacağını söyledi.

Süleyman Şah Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “1. Uluslararası Türk Kültürü Kongresi”, Leyla Dumankaya Kampüsü’nde başladı. Türk sufi kültürü ve geleneklerinin konu edildiği kongreye akademik dünya uluslararası düzeyde katılım gösterdi. 20 ülkeden 120 bilim adamının tebliğ sunduğu kongrede güncel konularda masaya yatırıldı.

Kongrenin açılışında konuşan SSU Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Ekiz, Türk kültürünün 780 bin kilometrekarelik bir alandan ibaret olmadığını, 22 milyon kilometrekareye yakın bir alana yayılan kültürel birikime sahip olduğunu söyledi. Rektör Ekiz, üniversite olarak böyle önemli bir kongreye ev sahipliği yapmalarının üniversitenin kuruluş amaçlarından olan sosyal bilimler odaklı üniversite olma hedeflerine katkı sağladığını belirtti.

Kongrenin açılış panelinin ardından açıklamalarda bulunan Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan da, bir üniversite tarafından böyle bir konunun gündeme alınmasının büyük önem arz ettiğini belirtti. Bunun Türkiye’de bir ilk olduğunun altını çizen Doğan, “Bu tür çalışmalarla Alevilerle-Sünnilerin birbirlerini yakından tanımaya çalışmasına katkı sağlanır. Alevilik, tasavvufun kendisidir. Son yıllarda sıkça anılan Mevlana, Hacı Bektaşı Veli, Aşık Veysel, Yunus Emre hepsi birer sufidir, mutasavvıftır.” dedi.

‘ALEVİLİK, KİN VE ŞİDDEKİ REDDEDER’

Ülkemizin etrafında yaşanan olaylara baktığımızda mezhepler arasında çatışmalar yaşandığını ama Anadolu’da bunun olmadığını anlatan Doğan, “Alevilik, kin ve şiddeti reddeder. Sünni İslam anlayışı da bunu reddeder. Bugün Ortadoğu’da din adına kafa keserek dünya basınına poz verenlerin İslam’la bir bağlantısı olamaz. Bütün inançların temeli; sevgi yoludur.” ifadelerini kullandı.

Açılış programı Rektör Prof. Dr. Hüseyin Ekiz ve Mütevelli Heyet Başkanı Ali Dumankaya tarafından katılımcılara verilen teşekkür plaketi ile sona erdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,