Öne Çıkanlar jakaranda fidanı aa makam aracı meyve ağacı budama teknoloji

Bu haber kez okundu.

Kalsiyum eksikliği taş riskini artırıyor
Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. M. Tulga Eğilmez, böbrek taşı oluşmasın diye peynir, süt gibi kalsiyum içeren gıdalardan uzak durulmasının tavsiye edildiğini ancak günümüzde bu bilginin yanlış olduğunun ortaya çıktığını belirtti. Eğilmez, "Eski bilgilerin aksine, yapılan araştırmalar, günlük kalsiyum alımı az olan kişilerde taş oluşum riskinin daha fazla olduğu gösterdi." dedi.

Doğum sancısına eş değer olarak gösterilen böbrek taşı hastalığının, sıcak iklimlerde daha sık görülmekle birlikte altında birçok genetik faktör ve metabolik bozukluk bulunabileceğine dikkat çeken Dr. M. Tulga Eğilmez, beslenme tarzının taş oluşturan etkenler arasında önemli rolü olduğunu vurguladı. Aşırı oksalat içeren ıspanak, kakao, çikolata, soya, kuru incir, çilek, karabiber, fındık, maydanoz ve pancar gibi yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğini ifade eden Dr. M. Tulga Eğilmez, "Süt, yoğurt ve peynir, aşırı olmamak kaydıyla düzenli olarak tüketilmelidir. Kola ve gazlı içecek tüketimi sınırlandırılmalı, tuz tüketimi azaltılmalıdır. Vitamin D takviyesi almamalı, günlük vitamin C alımını 1500-2000 mg ile sınırlandırmalı ve B6 vitamini eksikliğinden kaçınılmalıdır." şeklinde konuştu.

GÜNLÜK ALINAN SIVI MİKTARI ARTIRILMALI

Hastalıktan korunmak için en etkili yöntemin günlük alınan sıvı miktarının artırılması olduğunu söyleyen Dr. M. Tulga Eğilmez, önerilen miktarın günde 2 litre idrar oluşturacak kadar sıvı alımı olduğunun altını çizdi. Eğilmez, "Sıcak iklimde yaşayan veya çalışan insanların, ter ile kaybettikleri sıvı miktarını telafi etmek ve istenen idrar miktarına ulaşmak için, normalden daha fazla sıvı tüketmeleri gerekir." diye konuştu.

Hastalıklardan korunmanın, modern tıpta giderek daha önemli hale geldiğine değinen Dr. M. Tulga Eğilmez, taşa yönelik diyet önerilerine ve destekleyici ilaç tedavilerine rağmen taş oluşabileceğini kaydetti. Taş hastalığının, son yıllardaki teknolojik gelişmelerle birlikte çok daha kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebildiğini söyleyen Dr. M. Tulga Eğilmez, konuşmasına şöyle devam etti: "Artık açık cerrahi sadece çok özel durumlarda uygulanıyor. Endoskopik (kamera eşliğinde kapalı) yöntemlerle idrar yollarında ulaşılamayacak hiçbir kısım ve tedavi edilemeyecek hiçbir taş kalmamıştır."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı