Öne Çıkanlar çiftçi jakaranda ağacı vairo badem çeşidi Antep fıstığı interfresh fuar

Bu haber kez okundu.

Kapıkule gümrük sahası gurbetçi araçlarıyla doldu
Kapıkule gümrük sahası, dönüş yoluna geçen gurbetçi araçlarıyla tamamen doldu. Avrupa'nın değişik ülkelerinde yaşayan gurbetçiler, Ramazan Bayramı'nı ve yaz tatilini yakınlarının yanında geçirdikten sonra yeniden Avrupa'ya dönmeye başladı. Ancak gurbetçilerin dönüşleri, gelişleri kadar kolay gerçekleşmiyor. Binlerce gurbetçinin aynı anda yola çıkması, Kapıkule Sınır Kapısı'nda aşırı yoğunluğun yaşanmasına neden oldu.

Sınırın Türkiye tarafında işlemlerini kısa süre içerisinde tamamlayan gurbetçiler, Bulgaristan'da yapılan sıkı denetimler sonucu gümrük sahasında uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Kaçak göçmenle mücadele konusunda gurbetçi araçlarını sıkı aramadan geçiren komşu ülke görevlileri, Kapıkule gümrük sahasının gurbetçi araçlarıyla dolmasına neden oldu. İstanbul'dan, sınır kapısına yaklaşık 2,5 saatte ulaşan gurbetçiler, gümrük sahası içerisindeki bir kilometrelik yolu 3,5 saatte kat edebildi. Çıkış sırasında bekleyen gurbetçiler ise hep birden korna çalarak tepki gösteriyor.

Gümrük kapılarından sorumlu Edirne Vali Yardımcısı Nedim Irmak, "Gurbetçi vatadaşlarımız bayram dönüşünde hemen hemen hepsi zaten bayrama rast getirmeye çalıştılar. Aynı kalabalık Türkiye'ye girişte vardı. Şimdi çıkışta olacak. Bu gayet normal. Ama biz her türlü tedbirimizi aldık. Bu yavaşlamanın nedeni Bulgaristan tarafının düzensiz göçle ilgili mücalesinden kaynaklanıyor. İnsan kaçakçılığı veya kaçak olarak geçişler olabilir diye aşırı yoğun arıyorlar. Bu da zaman kaybına ve gümrük sahasında yığılmaya neden oluyor." dedi.

Kapıkule'ye saat 08.30 sıralarında giriş yaptığını belirten gurbetçi Tuncay Filcan, o saatten bu yana çıkış için sıranın kendilerine gelmesini beklediklerini söyledi. 3,5 saatten beri sahada beklediklerini ifade eden Aydın Tüysüz ise "Bu kadar da olmaz. Bulgaristan tarafından sorundan dolayı bekliyoruz." dedi. Gurbetçilerden Mazlum Çelik ise iki saatten fazla bir süredir çıkış için sıra beklediğini ifade ederek, "Memurların keyfi uygulamaları ve yetersiz sayıda olması nedeniyle bu kuyruklar oluşuyor. Her bir sıra en az bir kilometre uzunluğunda." diye ifade etti.

Türkiye tarafından işlemlerin hızlı bir şekilde yapıldığını anlatan, Almanya'ya giden gurbetçilerden Kadir Aslan da "Yaklaşık 2 saattir bekliyoruz. Niye beklediğimizi bilmiyoruz. Türkiye tarafında herhangi bir sıkıntı yok. Zannedersem Bulgaristan tarafında sıkıntı var. Bekliyoruz." diye konuştu.

Bu arada, Kapıkule'de yaşanan aşırı yoğunluk nedeniyle yetkililer güneyden gelen gurbetçilerin İpsala ve Pazarkule gümrük kapılarını kullanmalarını istedi. Ayrıca, gurbetçilerin korna sesleriyle tepkilerini göstermesi üzerine gümrük sahasının hoparlörlerinden anons yapıldı. Gecikmenin, Bulgaristan tarafındaki işlemlerden kaynaklandığını belirten anonsta, kornanın çalınmasının Kabahatler Kanunu'na göre para cezası gerektirdiği uyarısı yapıldı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,