Öne Çıkanlar jakaranda ağacı vairo badem çeşidi tarımsal destekleme can erik makam aracı

Bu haber kez okundu.

Kaymakam Atçı: Soma'da işten çıkarılan madencilerden 700'ü işine dönecek
Manisa'nın Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, ilçede 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 işçinin şehit olduğu Eynez Maden Ocağı'nı işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait Atabacası Maden Ocağı'nın, önümüzdeki hafta sonu itibariyle üretime geçeceğini bildirdi. Ocağın üretime geçmesiyle birlikte işten çıkarılan 3 bin kadar madenciden yaklaşık 700'ünün tekrar işine döneceğini söyledi. İlçede üretim yapan başka bir firmanın yeni bir ocak açtığını ve önümüzdeki ay bin 500 civarında işçi alacağını aktaran Atçı, ayrıca başka bir firmanın daha önümüzdeki ay itibariyle üretime geçeceğini ve istihdam yapacağını kaydetti.

Facianın yaşandığı Eynez ocağının 13 Mayıs 2014 tarihinden beri kapalı olduğunu belirten Kaymakam Atçı, "Aynı firmanın Atabacası ve Işıklar ocağında, iş güvenliği koşulları nedeniyle üretim durdurulmuştu ancak bu iki ocakta yapılan çalışmalar sonucunda Işıklar ocağı üretime başladı kısa bir süre önce. Burada üretim bir ayakta devam ediyor, ikinci ayak da hazırlanıyor ancak aynı firmanın Atabacası ocağı henüz üretime başlayamadı. Yalnız burada da çalışmalar sürüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü teknik elemanlarınca, burada üretime başlanabileceği yönünde bir rapor verildi. Yalnız Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş güvenliği müfettişlerinin de aynı raporu teyit etmesi ve iş güvenliği koşullarının oluştuğunu belirlemesi gerekiyor. Bu müfettişlerimizin yapmış olduğu incelemede bazı eksikler tespit edilmişti. Şimdi firma, bu eksikleri giderdiğini söyledi. Önümüzdeki hafta sonu itibariyle hazır olacağını söyledi ve müfettişleri davet edecekler buraya. Eğer söyledikleri gibi bu iş güvenliği koşullarını oluşturmuşlarsa önümüzdeki hafta sonu itibariyle firma, Atabacası ocağında üretime geçecek. Bu üç ocakta çalışan 3 bin civarında işçi işten çıkarılmıştı. Eğer Atabacası ocağı önümüzdeki hafta üretime başlarsa 700 civarı işçi işine dönecek." dedi.

'İŞSİZ KALAN MADENCİLER GELECEKLERİNİN NE OLACAĞI KONUSUNDA ENDİŞE EDİYOR'

İşten çıkarılan madencilerin aldığı işsizlik ödeneğinin maaşlarıyla karşılaştırılmasının mümkün olmadığını dile getiren Kaymakamı Bahattin Atçı, onu da belli bir süre alabildiklerini, bazılarının alamadığını aktardı: "Yasal şartları taşımaları gerekiyor. Şartları taşımayanlar, işsizli ödeneğinden yararlanamayacak ama neticede psikolojik gelecek kaygısı da oluşuyor işçilerimizde, moral bozukluğu oluyor. Kış ortasında işsiz kalan madenciler, geleceğinin ne olacağıyla ilgili bir endişe içerisine giriyor. Başka meslekleri yok. Bu ocaklarda 15 senedir çalışan ve işsiz kalan madenciler var. O nedenle biz bu ocakların bir an önce açılması ve buralarda üretimin faaliyetlerinin başlanmasını arzu ediyoruz. Şu anda burada üretim yapan bir firma, yeni bir ocak açıyor. Bin 500 civarında bir istihdam olacak, onu bekliyoruz. Ayrıca başka bir firma, yeni üretime geçecek önümüzdeki ay itibariyle. Orada da alımlar devam ediyor. Bir kısım işçinin orada çalışması söz konusu olacak. İşsiz kalan işçilerimizin istihdamını sağlama yönünde çalışmalarımız devam ediyor." diye konuştu.

'ANIT MEZARIN MAYIS AYINDAN ÖNCE YAPILMASINI ARZU EDİYORUZ'

Soma Belediye Mezarlığı'nda, maden şehitleri için yapılacak anıt mezar hakkında da bilgi veren Kaymakam Atçı, şunları söyledi: "Soma Belediyesi, mevcut mezarlığın olduğu yerdeki parseli bu işe ayırdı. Tabii ki acı bir facia yaşandı, bütün Türkiye'yi yasa boğdu. Tabii yüksek sayıda genç madenci kardeşimizi kaybettik, 301 can kaybı oldu. Bu konuda ailelerimizin de isteği vardı, orada bir anıt mezar yapılması gündeme geldi. Hattâ bu anıt mezarın yapımını birçok kuruluş üstlenmek istedi ancak daha sonra Manisa Büyükşehir Belediyesi, kendisi tarafından anıt mezarın yapılacağını ve proje çalışmasını üstlendiklerini ifade ettiler. Tabii uzun bir süre geçti, şu anda ne aşamada olduğunu bilemiyorum ama bir yılı doldurmadan bu projenin bitirilmesi önemli diye düşünüyorum. En azından önümüzdeki mayıs ayında, anma töreninde anıt mezarın açılışının da yapılmış olmasını arzu ediyoruz. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi ile temasa geçeceğiz. Bir an önce oraya yakışacak, hayatını kaybeden madencilerimizin anısını yaşatacak anıt mezarın yapılmasını bekliyoruz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,