Öne Çıkanlar çit mazı fidanı dikimi jakaranda fidanı meyve ağacı budama teknoloji kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

Kılıçdaroğlu: Darbe hukuku değişmediği sürece anayasa değişikliğinin anlamı yok
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çağdaş bir anayasa istediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Anayasada 'basın hürdür, sansür edilemez' diyor. Şimdi yine aynı şeyi, 'medya hürdür sansür edilemez' yazılabilir ama sonuç değişmiyor. Darbe hukuku değişmediği sürece anayasanın değişmesinin hiçbir anlamı yok. Önce darbe hukukunu değiştireceğiz.” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Beykent Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi’nde gerçekleşen, ‘Genç Sosyal Bilimciler Platformu 2. Ulusal Gençlik’ etkinliğine katıldı. Eğitimdeki sorunlardan bahseden Kılıçdaroğlu, “Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) dediğimiz bir kurum olduğu sürece üniversiteler özgür ve özerk olamaz. Bunun kalkması lazım. Üniversitelerde her türlü düşünce özgürce tartışılmalı, ama kavgasız tartışılmalı. Kavga olmamalı. Eğitimin bir diğer özelliği karşı düşünceye tahammül etmektir. Farklı düşünceye tahammül etmek. ‘Benim düşündüğümden aykırı düşüneni sustururum, o konuşamaz’ dediğiniz andan itibaren orada eğitim iflas eder. Toplumun geleceği iflas eder. Kabul etmesek bile dinlemek zorundayız.” diye konuştu.

İspanya’daki yolsuzluk soruşturmasını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “İktidar partisinin genel merkezi bir yolsuzluk dolayısıyla 14 saat didik didik arandı. Ama İspanya Başbakanı çıkıp farklı bir şey söyledi. ‘Yolsuzluk dolayısıyla polisin böyle bir arama yapmış olması İspanya’nın onurudur’ dedi. Peki bizde ne oldu? Biz bunu yakalayabildiğimizden itibaren Türkiye yücelecektir.”

‘SACECE İKTİDARA OY VERENLERİN ‘MİLLİ İRADE’ OLARAK TANIMLANMASI YANLIŞ’

Anayasanın önemine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Bir toplumun, bir ülkenin, bir devletin ana omurgası anayasayla belirlenir. ‘Milli irade’ diyorlar ya, milli iradenin tanımı da anayasada vardır. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milli iradenindir’ der. Ama orada bir cümle daha var, ‘Milli egemenliği yetkili organlar kullanır’ der. Kim; yasama, yargı ve yürütme. Üçü de milli iradeyi kullanır. Sadece iktidar partisine oy verenlerin milli irade olarak tanımladığı bir süreç asla doğru bir süreç değildir. Milli irade, bütün siyasi partilere oy verir. Milli iradeyi yargı temsil eder. Anayasa değişmeli mi? Evet değişmeli. Bu konuda bizim düşüncemiz net. Anayasanın ilk 4 maddesi Cumhuriyet Halk Partisi için kırmızı çizgidir ve değişemez.” ifadelerini kullandı.

‘ANAYASADA VAR AMA, BASININ ÖZGÜR OLDUĞUNU SÖYLEYECEK VAR MI?’

Yasaların çok önemli olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Önemli olan o yasalara hayat verecek olan siyasettir. Şimdi size askeri darbesinin getirdiği anayasadan bir cümle okuyacağım. Şöyle der medyayla ilgili, 'Basın hürdür, sansür edilemez.' Oturduk şimdi yeni anayasa yazacağız. Aynı şeyi yazacağız 'basın hürdür sansürlenemez' Belki basın yerine 'medya hürdür sansür edilemez' yazılabilir ama sonuç değişmiyor. Medyanın hür olduğunu, özgür olduğunu, savunan ya da düşünen arkadaşım var mı? Anayasa değişikliğini yapalım, evet. Çağdaş bir anayasa yapalım evet ama temel sorun şu; darbe hukuku değişmediği sürece anayasanın değişmesinin hiçbir anlamı yok. Önce darbe hukukunu değiştireceğiz.” dedi.

‘DÖRT GENERALİN YAPTIĞINDAN DAHA AĞIRINI YAPIYORUZ’

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu darbe hukukuna örnek olarak gösteren Kılıçdaroğlu, "Dört generalin yaptığından daha ağırını yapıyoruz. Nasıl yapıyoruz? makul şüpheyi getiriyoruz. Diyelim ki sayın rektörümden şüphelendim. Ne yapıyoruz? 'Kusura bakma senin evini barkını arayacağız' diyor. Makul şüphe, kime göre makul şüphe? bana göre bana göre makul şüphe. Sonra, mal varlıklarına el koyuyoruz. Neye göre makul şüphe? Sonra hapse atıyorum neye göre makul şüphe? Sonra diyecek ki kendimi savunmam için avukat bulmam lazım. Mahkeme bir karar alıyor yine makul şüpheye göre, dosyada gizlilik kararı var sen göremezsin. Nasıl savunacak? Bunun anayasayla bir ilgisi yok. bunlar yürürlükteki anayasaya aykırı uygulamalar. Evrensel insan haklarına aykırı uygulamalar. Siz bunları değiştirmediğiniz sürece kafalar özgürleşmediği sürece sorun çözülemez. 16 yaşındaki bir çocuk hapse atılamaz. Biz çocuk siyasetçiyi eleştirdi diye tutup hapse atarsanız olmaz. Dünyaya rezil edersiniz Türkiye’yi. Türkiye’nin geldiği nokta bu.” ifadelerini kullandı.

Dış politikanın milli olmak zorunda olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Dış politikalar ülkelerin çıkarları doğrultusunda inşa edilir. Ülkenin çıkarı üzerine değil de kendi siyaset anlayışınızın çıkarları üzerine inşa ederseniz, iflasla karşılaşırsınız. Mezhep eksenli dış politika olmaz. Etnik kimlik üzerinden, inanç üzerinden, yaşam tarzı üzerinden kim siyaset yapıyorsa ülkeye ihanet ediyordur." şeklinde konuştu.
Ak Parti Milletvekili ve Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu da anayasadan bahsetti. Kuzu, “Önümüzde 2015 seçimleri var. Gündeme yeni bir anayasa gelecek. İnşallah bu sefer hep birlikte sonuçlandıracağız. Bu anayasa nasıl olmalı? Şimdi Amerika’nın 7 maddelik bir anayasası var. 300 milyonluk Amerika’yı yönetiyor. İngiltere’nin yazılı anayasası yok. o öyle devam ettiriyor. Doğuya doğru gittiğinizde şark ülkelerinin anayasalarında madde sayısının arttığını görüyorsunuz. Geri kalmış ülkelerde kabarık anayasalarla karşılaşıyorsunuz. Ama şöyle bir kolaylık yok. Anayasamızı kısa yazalım sonra biz de gelişelim. Öyle olmuyor. Geliştiğiniz zaman kısa yazılıyor.” dedi.

Programa; MHP Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya, CHP Milletvekillleri Mahmut Tanal, Faik Tünay ve Akif Hamzaçebi de katıldı. Konuşmalardan sonra katılımcılar ve öğrenciler aile fotoğrafı çektirdi. Bu arada Kılıçdaroğlu’na plaket verildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı