Öne Çıkanlar şap aşısı Gıda üretim can erik hasadı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Kırmızı et fiyatlarında düşüş bekleniyor
Et üretimindeki artış ve yem fiyatlarındaki gerileme ile birlikte kırmızı et fiyatlarında düşüş bekleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan yılın ikinci çeyreğine ilişkin kırmızı et üretimi verilerini değerlendiren Matlı AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, “TÜİK’in verileri, Türkiye’de gerek hayvan sayısı gerekse et üretiminde önemli artışlar olduğunu göstermektedir. Bu durum yem fiyatlarındaki gerileme trendiyle birlikte etin raf fiyatına da yansımalı ve tüketiciler daha ucuz et alabilmelidir.” dedi.

Matlı, Türkiye’de toplam büyükbaş ve küçükbaş kırmızı et üretim miktarının ilk 6 ayda 403 bin 407 tona ulaştığını, birinci çeyrekteki 184 bin 975 tonluk kırmızı et üretiminin, yılın ikinci çeyreğinde 218 bin 432 tona çıkarak yüzde 18’lik bir artış gösterdiğine dikkat çekti.

Türkiye’de 53 milyon büyükbaş ve küçükbaş hayvan bulunduğunun altını çizen Matlı, kişi başına 13.7 kilogram kırmızı et ve 21 kilogram beyaz et olmak üzere toplamda ortalama 34.7 kilogram et tüketildiğini kaydetti.

Türkiye’de hem kırmızı ve beyaz et üretimi artıp hem de yem fiyatları gerilerken buna karşılık et fiyatlarının artmasının çelişkili bir durum olduğunu söyleyen Matlı, şunları söyledi: “Tüketici et fiyatları geçen yılın ilk 6 ayına göre yükselme trendindedir. Ağustos ayı itibari ile yem fiyatları yüzde 5 düştü, güz döneminde de yem hammadde fiyatlarında bir miktar daha gerileme öngörüyoruz. Bu durum beyaz et ve kırmızı et raf fiyatlarına da yansıyabilecek ve tüketiciler daha ucuz et alabileceklerdir.”

Yem üretiminde hammadde nedeniyle yüzde 40 oranında dışa bağımlığın olduğunu ifade eden Matlı, gerek dolar kurlarındaki artış, gerekse iklim değişikliklerinin etkisiyle yem hammadde fiyatlarının Temmuz ayına kadar yükseldiğini vurguladı. Ağustos ayı itibariyle hammadde fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle yem fiyatlarının yüzde 5 oranında gerilediğini ifade eden Matlı, “Bundan sonraki süreçte et üretim girdi maliyetlerinin düşmesi ile tüketicilerin daha ucuza et alabileceklerini tahmin ediyoruz.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,