Öne Çıkanlar akif özkaldı vairo badem çeşidi mustafa kemal atatürk adana tarım fuarı palmiye ağacı

Bu haber kez okundu.

KKTC Su Temin Projesi’nde Alaköprü Barajı su tutmaya başlıyor
Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve dünyada ilk kez uygulan deniz boru hattı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) su sağlayacak KKTC Su Temin Projesi’nde önemli bir eşik daha aşılıyor. Türkiye tarafında yapımı tamamlanan Alaköprü Barajı, 26 Ocak Pazartesi günü su tutmaya başlayacak.

Proje ile KKTC'nin uzun vadeli su ihtiyacının karşılanacağını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yazılı değerlendirmesinde, Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı’ndan alınacak yıllık 75 milyon metreküp suyun, Akdeniz’e döşenecek boru hattı vasıtasıyla KKTC tarafında Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajına aktarılacağını ve KKTC’nin istifadesine sunulacağını belirtti.

ANAMUR’DA 84 BİN DEKAR ARAZİ SULANACAK

Pazartesi günü saat 10.00’da su tutmaya başlayacak ve temelden 99 metre yüksekliğindeki 130,5 milyon metreküp depolama hacmine sahip Alaköprü Barajı’nın projenin temelini oluşturduğunu vurgulayan Veysel Eroğlu, “Alaköprü Barajı’nın temeli 7 Mart 2011 tarihinde atıldı. Alaköprü Barajı ile KKTC’ye içmesuyu sağlamanın yanında Anamur’da 84 bin dekar arazinin de modern teknoloji ile sulanacak. Bu baraj sayesinde Anamurlu çiftçiler de kazanacak." dedi.

DENİZ GEÇİŞİNİN 25 KİLOMETRESİ TAMAMLANDI

Pazar günü su tutmaya başlayacak Alaköprü Barajı ile projede önemli bir eşiğin aşılacağının altını çizen Eroğlu, “KKTC tarafında inşa edilen Geçitköy Barajı ile Türkiye ve Kıbrıs tarafı kara yapılarını da tamamladık. 80 kilometrelik deniz geçişinin ise 25 kilometresi tamamlandı.” diye konuştu.

KKTC İçmesuyu Temini Projesi’nde uygulanacak olan deniz geçişinin dünyada bir ilk olduğunu ifade eden Eroğlu, boru hattının deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte askıda geçeceğini ve çalışmaların hızla devam ettiğini vurguladı. Bakan Eroğlu, içmesuyu arıtma tesisi ve dağıtım hatları dahil maliyeti 1,255 milyar TL olan bu proje ile 20 Temmuz’da KKTC'ye suyun iletileceğini söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,