Öne Çıkanlar Gıda şap aşısı üretim tarım ve orman bakanı can erik hasadı

Bu haber kez okundu.

Kolin'in Soma'da 60 bin ağaç dikmesi için protokol imzalandı
Manisa’nın Soma ilçesi Yırca köyünde termik santral için 6 bin 666 zeytin ağacını kesen Kolin Şirketler Grubu, onların yerine 60 bin ağaç dikecek. Ağaç dikimi için Soma Belediyesi ve Soma Ziraat Odası ile iki ayrı protokol imzalayan Kolin, ilçedeki sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle yemekte biraraya geldi. Yemeğe Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı ve Belediye Başkanı Hasan Ergene de katıldı. 60 bin zeytin ağacı dikilmesine yönelik protokolün Soma Kaymakamlığı internet sitesinde duyurulduğu haberde, Soma halkının çevre, orman, ağaç sevgisi konusunda bilinçlendirilmesi için bu ağaçların dikileceği belirtildi.

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz ise söz konusu protokollere tepki gösterdi. Öz, yaptığı açıklamada, “Soma'da şirket, belediye, kaymakamlık, kendi hukuksuzlukları karşısında ne yapacaklarını şaşırdı. Önlem almak yerine, iş işten geçtikten sonra yeni ağaçlara sarıldı. Yüz yıllık ağaçları kesip yerine fidan dikmek için imza töreni düzenleyenler, bir de bunun üstüne milletvekillerine tören davetiyesi gönderenler, ancak Zaytung gibi haberlere imza atarlar.” dedi. Yırcalılar ile resmi yollardan dalga geçildiğini sandıklarını belirten Öz, “Soma'da şirketin davet ettiği fidan dikim törenine katılmayacağım.” diye konuştu.

Milletvekili Öz ayrıca geçen günlerde İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya, Soma Kaymakamlığı internet sitesindeki söz konusu haberin siteden kaldırılması çağrısında bulundu ve şu soru önergesini yöneltti: “Yırca köyünde 6 bin 666 zeytin ağacını hukuka aykırı biçimde kesen Kolin alt birimi olan Hidro-Gen Enerji İthalat İhracat Dağıtım ve Ticaret A.Ş.'nin yetkilisi ile Soma Belediye Başkanı Sayın Hasan Ergene arasında, Kaymakam Bahattin Atçı’nın da katıldığı bir işbirliği protokolü imzalanarak, yaklaşık 60 bin adet fidanın dikilmesi kararına varılmıştır. Asırlık ağaçları için direniş gösteren mahallelimizin anlamlı duruşu dünya gündemindeyken Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’nin, işbirliği protokolünün içeriğine dair Soma Kaymakamı'nın da hazır bulunduğu toplantıdaki şu sözleri, ‘Zaytung’ haberini aratmayacak mizahi bir değer taşımaktadır ve Soma Kaymakamlığı'nın resmi sitesinden alıntılanmıştır. İmzalanan protokole Soma Kaymakamı da imza attığına göre Soma halkının çevre, orman, ağaç sevgisi konusunda ‘yeterince bilinçli’ olmadığına dair tespit nasıl yapılmıştır? Soma Kaymakamlığı'nın resmi sitesinde bulunan ve Yırca halkının duyarlılığıyla adeta dalga geçen yukarıdaki ifadeler kaldırılacak mıdır? Aynı toplantıda Soma Kaymakamı da bu görüşleri paylaşan bir ifade kullandıysa, Kaymakam hakkında gerekli idari soruşturma başlatılacak mıdır?”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,