Öne Çıkanlar karaman il özel idare Gıda makam aracı naturel sızma zeytinyağı fiyatları bekir pakdemirli

Bu haber kez okundu.

KOSKİ: Konya’da su kullanımında yüzde 20 tasarruf şart
Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi (KOSKİ) Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş, Konya’nın bu yıl kurak bir kış mevsimi geçirdiğine dikkat çekerek şehirde yüzde 20 su tasarrufuna ihtiyaç olduğunu açıkladı.

    ALTINAPA BARAJI’NDA DOLULUK YÜZDE 30’A DÜŞTÜ

    KOSKİ’den yapılan açıklamada, kurak kış mevsimi sonrası Konya’nın son yılların en ciddi kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. KOSKİ Genel Müdürü Uzbaş, Konya’nın içme suyu ihtiyacının bir kısmını karşılayan Altınapa Barajı’nın doluluk oranının yüzde 30 dolaylarında olduğunu söyledi. Uzbaş "Kurak bir kış mevsimi yaşadık. Kış mevsiminin yıllık yağış ortalaması metrekareye 120 milimetre iken, bu kış Konya'da metrekareye ortalama 67 milimetre yağış gerçekleşti." dedi.

    SON 40 YILIN EN KURAK DÖNEMİ YAŞANABİLİR

    Konya’nın yağış ortalamaları hakkında bilgi veren KOSKİ Genel Müdürü Uzbaş, "Konya'da yıllık yağış ortalaması 300 milimetredir. Şehrimiz, bu ortalama ile Türkiye'nin en az yağış alan bölgelerinden biridir. Hal böyleyken zaman zaman yaşanan kuraklık sebebiyle ortalamanın bile altında kalınabiliyor. Son 40 yıl içerisinde 1973 ve 1999 yıllarında yıllık yağış 200 milimetrenin altına düştü. 2014 yılında da maalesef yıllık yağış miktarının 200 milimetrenin altına düşme ihtimali ile karşı karşıyayız." dedi.

    ‘YAZI SORUNSUZ ATLATMAK İÇİN YÜZDE 20 TASARRUF ŞART’

    Yaşanan kuraklığın bazı tedbirleri gündeme getirdiğini ve vatandaşlara çeşitli sorumluluklar yüklediğini belirten Uzbaş, su kaynaklarının hepsinin faal durumda olduğunu, ancak kurak kış mevsimi sebebiyle su kaynaklarında ciddi oranlarda azalmalar olduğunu belirtti. Uzbaş, kısa vadede bu durum karşısında en etkin çözümün su israfını önlemek olduğuna değinerek şunları söyledi: "İhtiyacımızdan fazla su kullanmamalıyız. Özellikle kırsalda sulama ve diğer su kullanım alanlarında yüzde 20’lik bir tasarruf, yazı sıkıntı çekmeden atlatmamızı sağlayacaktır. Şehirde yaşayan herkesin kullandığı suda yüzde 20 kadar tasarrufu kendine hedef olarak belirlemesini rica ediyoruz. Su israfını önlememiz kısa vadede kuraklıktan zarar görmemiz önleyecektir. Uzun vadede ise su kaynaklarını geliştirmek için; yeni su kuyuları açımı ve KOP kapsamında içme suyu temini çalışmalarımız devam ediyor."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,