Öne Çıkanlar tarım tarım ve orman bakanlığı yetiştiricilik kursu hayvancılık fakıbaba

Bu haber kez okundu.

Köylüler Ramazan’da gece çalışıp gündüz dinleniyor
Ramazan ayının tarla işleri dönemine denk gelmesi köylülerin çalışma saatlerini değiştirdi. Bitlis’te köylüler, mesailerini gece saatlerine kaydırdı.

Gece sabahlara kadar iş yapan köylüler, gündüz ise yatıp dinleniyor. Geceleyin buğday hasadı, saman sevki ve ot biçme gibi tarımsal işler yapan köylüler, Ramazan boyunca gece çalışıp gündüz dinleneceklerini belirtti.

Köylülerden Özgür Korkmaz, gece mesaisi sayesinde hem işlerini yaptıklarını, hem de Ramazan ayında daha az yorulup daha az acıktıklarını söyledi. Şu anda ağırlıklı olarak ekin hasadı yaptıklarını anlatan Korkmaz, “Her yıl bu dönemlerde buğday hasadı, saman, ot biçme gibi tarımsal işlerimizi yapıyoruz. Ancak son birkaç yıldır orucun bu aya denk gelmesi haliyle çalışma saatlerini etkiledi. Bu nedenle biz de hem oruç tutabilmek, hem de susayıp acıkmamak, oruçluyken daha az yorulmak için gece çalışıyoruz. Bu çalışmamız Ramazan boyunca devam edecek. Sonrasında ise yine gündüz çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Köylülerden Musa Salçuk, köylerde gündüz saatlerinde de çalışanlar olduğunu; ancak büyük çoğunluğun gece mesaisini tercih ettiğini belirti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı