Öne Çıkanlar makam aracı Gıda kapanış fiyatı hayvancılık ceviz bahçesi

Bu haber kez okundu.

Kuraklık Akşehir Ovası’nı vurdu, rekolte yüzde 65 düştü
Konya’nın Akşehir ilçesinde buğday ve arpa hasadının yapılmasıyla kuraklığın rekolteye etkileri belli olmaya başladı. Arpa rekoltesinde yüzde 65 kayıp yaşanırken, buğday rekoltesi ise yüzde 60 oranında düştü.

Kuraklığın etkili olduğu İç Anadolu Bölgesi’nin önemli tarım alanlarından biri de Konya’nın Akşehir ilçesi. Sulu tarımın yaygın olduğu Akşehir havzasında artık sulu tarım yapılamıyor. Yer altı sularının çekilmesi ve dağlardan gelen akarsuların dağ köylerinde kurulan göletler nedeniyle ovaya akıtılmaması bölgedeki tahıl ürünlerinin rekoltesinde büyük kayıplara neden oluyor.

Akşehir Ziraat Odası Başkanı Galip Yavaş, çiftçilerin kuraklıktan dolayı zor günler geçirdiğini kaydetti. Bölgede tahıl olarak buğday ve arpa yetiştiğini belirten Yavaş, rekoltede geçen yıla oranla büyük bir düşüş yaşandığını söyledi.

Kış aylarında yeterli yağış alamayan bölgede buğday ve arpanın topraktan çıkarken yüzde 70 kök kaybına uğradığını belirten Başkan Yavaş, yağışların arpa ve buğday için çok yetersiz kaldığını söyledi. Sulu tarım yapılan yerlerde rekoltede çok düşüş olmadığını fakat bu bölgelerde de yer altı sularının çekildiğini ifade eden Yavaş, “Yazları köyünde önceden sulu tarım yapılan arazilerde artık sulu tarım yapılamıyor. Tarımda kullanılan yer altı su seviyesi de çok düştü. Daha önce yağmurlama sulama yapılan arazilerde yaklaşık 40 su tabancasını çalıştıran kuyularda su kalmadı’’ dedi.

Bu yıl maddi olarak çiftçilerin çok zor günler geçirdiğini belirten Başkan Galip Yavaş, "Çiftçiler kaldırdıkları mahsullerle borçlarını bile ödeyemedi. Bu günlerde gübre alması gereken çiftçilerin birçoğu gübre alamadı. Birçok çiftçi borçlanarak hayatına devam ediyor. Bu gidişin sonu nereye varır bilmiyorum’’ şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı