Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı tarım yetiştiricilik kursu hayvancılık fakıbaba

Bu haber kez okundu.

Kuraklık doğudaki barajları da vurdu
Türkiye'de görülen kuraklık Van'da da etkili oluyor. Van'ın Gürpınar ilçesini besleyen Zernek Barajı'nda su düzeyi, son 30 yılın en alt seviyesine düştü. Her yıl çiftçinin sulaması bittiğinde barajdaki su seviyesinin yüzde 50 oranında olduğunu belirten Gürpınar Sulama Birliği Başkanı Mehmet Avcı, "Şu anda seviye yüzde 20'de. Bu da gelecek yıl için tehlikenin işareti." dedi.

Kuraklık, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki çiftçiyi de endişelendirmeye başladı. Bu yıl yağışların az olması Van'da sulama amaçlı kurulan Zernek Barajı'nı neredeyse kuruttu. 105 milyon metreküp su depolanan barajda, sulama sezonunun bitimine 10 gün kala yüzde 20 oranına kadar düştü. Suların çekilmesinden dolayı balıkçı teknelerinin bile karada kaldığı baraj gölünün büyük bir kısmında derin çatlaklar oluştu.

Zernek Barajı'nın kurulduğu 1985 yılından bu yana ilk defa seviyenin bu kadar aşağılara gerilediğini vurgulayan Gürpınar Sulama Birliği Başkanı Mehmet Avcı, geçmiş yıllarda çiftçilerin sulaması bittiğinde dahi barajdaki su seviyesinin yüzde 50'lerde olduğunu ifade etti. Avcı, seviyedeki azalmanın çiftçiler açısından tehlikeye işaret ettiğine değinerek, "Bu yıl yağışların az olması Van'da sulama ve elektrik üretmek amaçlı kurulan Zernek Barajı'nı kurutma seviyelerine getirdi. Yaşanan kuraklık, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki çiftçiyi de endişelendirmeye başladı. 105 milyon metreküp su depolanan barajda, sulama sezonunun bitimine 10 gün kala yüzde 20 oranında su kaldı." diye konuştu.

Van'da bu yıl kar yağışı az olduğu gibi sonbahar yağışlarının da görülmediğini aktaran Avcı, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu yıl sulama sezonumuzun bitmesine 10 gün var. Biz su bittiği için baraj kapaklarını kapattık. Böyle giderse Gürpınar'a hayat veren bu barajdan sulama yapan çiftçilerimiz gelecek yıl büyük sıkıntı çekecek. İnşallah şu günlerde yağış olur ve barajımızın doluluk oranı artar. Alınabilecek bir tedbir yok. İşimiz Allah'a kalmış."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı