Öne Çıkanlar makam aracı can erik hasadı tarım fuarları fındık fiyatları arttı besi sığırı yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Kuraklık ve sıcaklık Porsuk Çayı’nda oksijeni azalttı, balıklar tehlikede
Eskişehir’i ortadan ikiye ayıran ve gondol veya tekne gezintileri ile turizmin gözdesi olan Porsuk Çay’ında kuraklık ve aşırı sıcaklar nedeniyle sudaki çözünmüş oksijen miktarlarında ciddi oranda düşüş yaşandığı belirlendi. Oksijen sıkıntısı çeken balıkların ve diğer su canlılarının, oksijenin nispeten daha fazla olduğu akıntılı bölgelere, su yüzeylerine ve suda şelale oluşan bölümlerine doğru harekete geçtikleri, ilerleyen süreçte yeterli oksijenin bulunamaması durumunda ise ölümlerin yaşanılmasının kaçınılmaz olacağı kaydedildi.

Eskişehir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Murat Eren, Porsuk Çayı içerisinde mevcut balıkların su yüzeyine yakın olarak yüzmelerinin ilginç görüntüler oluşturmasıyla ilgili yapılan incelemeyi kamuoyuyla paylaştı. Eren, konunun araştırılması için su ürünleri kontrol görevlilerince Porsuk Çayı’nda incelemeler yapıldığını, farklı noktalardan su numuneleri alınarak analizleri yapılmak üzere Bursa Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderildiğini belirtti.

Sıcak ve kurak bir döneme giren Eskişehir’de, yoğun şekilde tarımsal sulama yapılmasının yanı sıra artan buharlaşma oranları nedeniyle akarsu debileri ile göl su seviyelerinde hızlı düşüşler yaşandığını vurgulayan Eren, bu bağlamda, sıcaklık artışlarıyla birlikte sucul hayatın ihtiyaç duyduğu, sudaki çözünmüş oksijen miktarların ciddi oran düşmekte olduğunu aktardı. Bu nedenle oksijen sıkıntısı çeken balıkların ve diğer su canlılarının, oksijenin nispeten daha fazla olduğu akıntılı bölgelere, su yüzeylerine ve suda şelale oluşan bölümlerine doğru harekete geçtikleri gözlemlendiğinin altını çizen Eren, "Böylece, metabolizmalarının ihtiyaç duyduğu yeterli oksijeni karşılamaya çalışmaktadırlar. Yeterli oksijenin bulunamaması durumunda ise ölümlerin yaşanılması kaçınılmazdır. Yapılan ön değerlendirme neticesinde balıkların, su debilerindeki düşüş ve artan sıcaklığa bağlı oksijen yetersizliği nedeniyle bu tür davranışlar gösterdiği kanaatine varılmıştır." diye konuştu.

Bu sıkıntının artmaması için çiftçilere uyarıda bulunan Eren, şöyle dedi: "Kış ayının kurak geçmesi nedeniyle yaşanan su sıkıntısının ciddi boyutlara ulaşmaması, buna bağlı olarak hem sucul yaşamın olumsuz şekilde etkilenmemesi hem de çiftçilerimizin yoğun ürün kayıpları yaşamamaları adına bilinçli su tüketmeli. Ayrıca yetiştirilecek bitkisel ürün tercihleri iklim koşullarına uygun çeşitlilikte yapılmalı. Tarımsal sulamada modern tekniklerin tercih edilmesi büyük önem arz etmektedir."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,