Öne Çıkanlar aa tarım ve orman bakanlığı Gıda ceviz bahçesi eğitim

Bu haber kez okundu.

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Konya'da Kubilay'ı anma töreninde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla 16 yaşındaki lise öğrencisi M.E.A.’nin tutuklanmasına tepki gösterdi. Öğrencinin, Konya 1. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklanmasının, ülkenin içinden geçtiği süreci ortaya koyduğunu vurgulayan Çıtırık, “Tutuklanan ülkenin geleceğidir, yarınlarıdır. Tutuklama, demokrasi ve hukuk devletine vurulan büyük bir darbedir.” dedi.

Korku imparatorluğu uygulamalarının devam ettiğini, Anayasa ve uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınan temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasının askıya alındığını dile getiren Çıtırık, “Doğal yargıç güvencesine aykırı olan sulh ceza hakimliklerinin siyasi iktidarın yargıyı kontrol altında tutma, kendisine yönelebilecek soruşturmaların önünü kesme ve muhaliflerini sindirme amacıyla kurulduğu bir kez daha kanıtlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

CMK’nın 100. maddesine göre kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut kanıtlarla bir şüpheli veya sanığın tutuklanabileceğini hatırlatan Çıtırık, şöyle devam etti: “Şüpheli veya sanığın kaçması, davranışları, delilleri yok etme, değiştirme veya gizleme, tanıklar üzerinde baskı ve etkileme oluşturması halinde tutuklama nedeni varsayılabilir. Bu maddede sayılan katalog suçların kapsamında kalan suçların işlendiği hususunda ‘kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı halinde tutuklama olabilir. M.E.A.’nı işlediği var iddia edilen ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçu, CMK 100. maddede sayılan katalog suçlardan olmadığı gibi, şüpheli henüz 16 yaşında bir çocuktur. Lise öğrencisidir, kaçma ihtimali yoktur. Yine delillerin karartılması ihtimali de bulunmamaktadır. Ayrıca, işlendiği iddia edilen suçun kovuşturulmasının yapılması da adalet bakanının iznine tabidir.”

Türkiye’nin taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin 37. maddesine göre ‘Hiçbir çocuğun yasa dışı ya da keyfi biçimde özgürlüğünden yoksun bırakılamayacağını’ kaydeden Çıtırık, “Anayasa, Evrensel Bildirge ve A.İ.H.S'de güvence altına alınan düşünce ve kanaat hürriyeti düzenlemeleri bir bütün olarak ele alındığında verilen tutuklama kararı vicdanları ve hukuk devletini yaralamıştır.” diye konuştu.

Hukuka aykırı olarak inşa edilen ve siyasi iktidarın yönlendirmelerine açık olan sulh ceza hakimliklerinin verdiği bu keyfi kararlarla toplumsal barışın yara aldığını anlatan Mengücek Gazi Çıtırık, vatandaşlar arasında ayrımcılık ve kamplaşmanın oluştuğunu kaydetti. Çıtırık, “Kimse iktidar gibi düşünmek zorunda değildir. Kendi gibi düşünmeyenleri, muhalif olanları, farklı olanları sindirememekte; terörist, ergenekoncu, hükümet karşıtı, paralelci gibi iddialarla yaftalamaktadır. M.E.A.’nin hukuki sürecinde yanında olacağız.” şeklinde konuştu.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı