Öne Çıkanlar abelya ağacı fidanı yüksek planlama kurulu hayvancılık eğitim begonvil fidanı

Bu haber kez okundu.

Longoz, köylüye ek gelir sağlıyor
Karacabey Dalyan Gölü ve Longoz ormanları, yaban hayatının yanı sıra köylü için de gelir kapısı olmayı sürdürüyor. Balıkçılık, arıcılık ve çeşitli bitkisel ürünler için önemli bir kaynak olan ve köylüye ek gelir kapısı yaratan Karacabey Dalyan Gölü ve Longoz Ormanı, şimdilerde sazları ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Bursa’dan gelen Nilüfer çayı, Susurluk'tan gelen Kirmasti çayı ve Uluabat Gölü’nden gelen Uluabat deresi ilçe sınırları içerisinde bir araya geldikten sonra Kocaçay adını alarak Marmara Denizi'ne dökülüyor. Karaçay'ın denize döküldüğü noktada oluşan ve Kocaçay Deltası olarak anılan sulak alan, özellikle yaban hayatı bakımından Türkiye’de ayrıcalıklı bir öneme sahip.

Deniz seviyesi altında bataklık bir yapıda oluşan Longoz Ormanı, özellikle içerisinde barındırdığı yaban hayvanları ile kendini ön plana çıkarıyor. Son yıllarda giderek artan ilgiye sahip Karacabey Longozu, tüm bu özelliklerinin yanı sıra köylünün önemli bir ekmek kapısı. Köylüler, kara kofa dedikleri sazların saplarını kurutarak çiçek firmalarına satılıyor. Sıcak yaz günlerde zahmetli bir uğraş sonucu çıkartılan saz sapları, geniş bir alanda kurutulduktan sonra kilo hesabıyla Bursa’dan gelen çiçek firmalarına veriliyor. Önceden köylünün çoğunluğu tarafından yapılan bu uğraşa olan ilgi azalsa da Bayramdere ve Boğazköy’den bazı köylüler hala bu sazları keserek Bursalı firmalara temin ediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,