Öne Çıkanlar makam aracı Gıda kapanış fiyatı hayvancılık ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Mali destek besiciyi 'manda'ya yöneltti
Türkiye'de varlığının giderek azalması üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2008 yılından itibaren uygulanmaya konulan teşviklerin artırılması Yozgat'ta besicilerin manda yetiştiriciliğine yöneltti. Akdağmadeni ilçesinde kurulan 100 başlık manda çiftliğinin ardından yenilerinin kurulmasına yönelik hazırlıkların yapıldığı bildirildi.

    Türkiye'nin önemli tarım ve hayvancılık bölgelerinden Yozgat'ta bakımının zor olmasının yanı sıra sulak alanlara ihtiyaç duyulması nedeniyle manda yetiştiriciliğinden vazgeçen çiftçiler, verilen destekleme primlerinin cazip olması üzerine manda besiciliği yapabilmek için imkanlarını zorlamaya başladı. Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne kayıtlı besicilere, manda başına 350 lira prim desteğinin yanı sıra 'Halk Elinde Islah Projesi' kapsamında da 650 lira destekleme verildiği kaydedildi.

    Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Selvi, Türkiye'de manda yetiştiriciliğinin gerilemesinde farklı unsurlarla birlikte kuraklığın da önemli rol oynadığına vurgu yaptı. Selvi, mandaların sulak alanlarda yetiştiğini, suların çekilmesi sonucunda ise besicilerin biraz da bakımının zor olmasından dolayı ellerindeki mandaları çıkartıp, inek besiciliğine yöneldiklerini kaydetti. Bakanlığın teşvik uygulamasının cazibesinin besicileri yeniden manda yetiştiriciliğine yönelttiğinin altını çizen Selvi, kendisinin de besici olduğunu dile getirdi. İneklerin yanında manda besiciliği de yapmaya başladığını kaydeden Selvi, hazırlık aşamasındaki 'manda çiftliği' projesini ise kısa sürede hayata geçireceğini bildirdi.

    "BİN LİRA DESTEK"

    Manda üretim çiftliği kurmak isteyenlere devletin yüzde 50 hibe desteği verdiğini hatırlatan Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Selvi, Yozgat'ta manda yetiştiriciliğinin artırılıp, marka haline getirilmesi noktasında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile koordineli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

    Bakanlığın manda başına 350 lira prim desteği ve ıslah projesi kapsamında ise 650 lira olmak üzere toplamda bin lira destek verdiğini ifade eden Selvi, mandanın ineğe göre sağlıklı ve verimli bir besi türü olduğunu belirtti. Mandanın sütünün oldukça sağlıklı olduğunu söyleyen Selvi, "Bir manda 5 veya 7 kilo arasında süt verir. İnek sütüne oranla manda sütünün kilosu 5 kat daha fazladır. Mandanın sütünden elde edilen kaymağı çok değerlidir. Sütü sarılık, böbrek yetmezliği gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmekte, bu nedenle de tercih edilmektedir.'' ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı