Öne Çıkanlar manisa mehmet aydın fındık sel madurları destekleme

Bu haber kez okundu.

“Manisa’da 120 bin dekar zeytinlik zarar gördü, 240 bin tavuk telef oldu“
MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Manisa’da kar yağışı sebebiyle yaklaşık 120 bin dekar zeytinlik alan ile 860 dekar seranın zarar gördüğünü bildirdi. Akçay, kar yağışı ve Gediz Nehri’nin taşması sonucu 240 bin tavuğunda telef olduğunu söyledi.

Milletvekili Akçay, kar yağışı nedeniyle Manisa’da çiftçilerin yaşadığı zararları TBMM gündemine taşıdı. Kar yağışı nedeniyle Manisa’da yaklaşık 120 bin dekarlık zeytinlik, 860 dekarlık seranın zarar gördüğünü belirten Akçay, 240 bin tavuğunda telef olduğun bildirdi. Asıl endişenin Manisa’da sıcakların eksi 7’lere, eksi 12’lere düşmesi olduğunu belirten Akçay, “Eksi 7 derecede zeytinler, eksi 12 derecede üzümler donmaktadır. Umarız böyle bir felaketle karşılaşmayız.” dedi.

Hükümet yetkililerinin 13 Mayıs 2014 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında Manisalı çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası'na olan borçlarının bir yıl süreyle yüzde üç faizle erteleneceğini söylediklerini hatırlatan Akçay, şunları kaydetti: “Ancak Manisalı çiftçilerimizin beklentisi bu değildir. Manisalı çiftçimiz, kamu bankaları ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının iki yıl faizsiz olarak ertelenmesini istemektedir. Yaralarını sarmak için iki yılı geri ödemesiz beş yıl faizsiz kredi istemektedir. Manisa’daki bu afetin yarısı Tarım Bakanı'nın seçim bölgesi Diyarbakır’da olsaydı Tarım Bakanı Diyarbakır’ı afet bölgesi ilan eder ve bütün zararları karşılatırdı.”

Akçay, şöyle devam etti: “Yunusemre ilçemizde bin 100 çiftçimizin bin dekarlık zeytinliğinde yüzde 70 oranında hasar oluşmuştur. Şehzadeler’de 16 köyde 800 çiftçimizin 10 bin dekarlık zeytinliğinde yüzde 70 oranında hasar oluşmuştur. Kırkağaç’da başta İlyaslar, Gelenbe, Karakurt, Bakır olmak üzere toplam 26 yerleşim alanında bin 100 çiftçimizin 31 bin dekarlık zeytin bahçesinde yüzde 30-45 oranında hasar oluştu. 6 mahallede 40 çiftçimizin 80 dekarlık serasında yüzde 80 ile yüzde 100 arasında hasar oluştu. Kümeslerin çökmesi sonucu Kırkağaç merkez, Karakurt ve İlyaslar'da 123 bin tavuk telef oldu. Saruhanlı’da 960 çiftçimizin 27 bin dekarlık zeytin bahçesinde yüzde 10 ile 60 arasında hasar oluştu. Soma Göktaş Mahallesi’nde zeytin ağaçlarının yüzde 30’u kırıldı. Köprübaşında merkez, Kemhallı ve İkizkuyu’da 10 çiftçimizin 45 dekarlık çilek serasında yüzde 70 oranında hasar var. Akhisar’da Yatağan, Sünnetçiler, Üçhavlu, Zeytinliova, Kadıdağı, Gökçeahmet, Selçikli, Çamönü, Tütenli köylerinde 36 bin dekarlık zeytin bahçesi yüzde 30-50 arasında hasar gördü. Akhisar’da Çamönü Mahallesi'ndeki 175 çiftçimizin 620 dekarlık serasında yüzde 90 oranında hasar var. Moralılar’da kümes çökmesi sonucu 7 bin tavuk telef oldu. Turgutlu’da Gediz Nehri'nin taşması ve su kanallarının geri basması nedeniyle, tarla, kümes ve ahırlarda hasarlar oluşmuş, 20 bin etlik tavuk telef oldu.”

Manisa-Balıkesir yolunun karla mücadele ve Karayolları'nın bakım onarımının özelleştirilmesi nedeniyle 48 saat kapandığını hatırlatan Erkan Akçay, “Kar yağışı nedeniyle Manisa- İzmir yolu ulaşıma kapandı. Karla mücadele ve Karayolları'nın bakım onarımının özelleştirilmesi sonrası Gelenbe-Çanakçı bölgesi hiçbir bilgi, birikim ve deneyimi olmayan taşeron şirkete verilmiştir. Manisa- Balıkesir yolu Çanakçı ve Gelenbe bölgesinde karla mücadeledeki yetersizlikler nedeniyle 48 saat ulaşıma kapanmıştır. Bu durum karla mücadelenin ve Karayolları'nın bakım ve onarımını özelleştirilme kararının tekrar gözden geçirilmesini zorunlu hale getirmiştir.” ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı