Öne Çıkanlar trakya eğitim tarım özel sektör teşvikleri ayçiçeği

Bu haber kez okundu.

Melek, devletin el koyduğu Çarli'si ile aylar sonra buluştu
Artvin'de bulduğu yaralı yaban keçisine bir buçuk yıl boyunca bakarak büyüten 8 yaşındaki Melek Kayadibi, devletin el koyduğu Çarli isimli keçisiyle aylar sonra buluştu.

Artvin'in Dutlu köyünde oturan 8 yaşındaki Melek Kayadibi, henüz 2 aylıkken yaralı halde bir yaban keçisi buldu. Melek, 15 ay boyunca besleyerek büyüttüğü ve sağlığına kavuşturduğu yaban keçisine 'Çarli' adını verdi. Olayın duyulmasının ardından yaban keçisi devlet tarafından alınarak, Çorum Sıklık Tabiat Parkı'nda bulunan doğal yaşam alanına götürüldü.

Olayın medyaya yansıması üzerine Çorum İl Özel İdaresi, çocuk ile Çarli isimli keçiyi buluşturmak üzere girişim başlattı. İdare, Melek Kayadibi ile baba Fahrettin Kayadibi'ni Artvin'den Çorum'a getirdi. Melek Kayadibi'ne Çorum Vali Yardımcısı Adem Saçan, Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, Özel İdare Genel Sektreteri Ömer Arslan ile Orman ve Su İşleri İl Müdürü Mahmut Temel eşlik etti.

Çarli adını verdiği yaban keçisini gören Kayadibi gözyaşlarını tutamadı. Yetkililer onu sakinleştirmek için uzun süre uğraştı. Çarli ile hasret giderip oynayan ve Artvin'den getirdiği cevizleri yediren Melek Kayadibi, yetkililerden keçisinin tekrar kendisine verilmesini istedi. Keçiyi yaralı olarak bulduğunu ifade eden Kayadibi, yaşadığı alanın çok güzel olduğunu belirtti. ''Burada mutlu mu bilmiyorum'' diyen Melek Kayadibi, keçisinden ayrılırken daha fazla konuşamayarak gözyaşları içinde minibüse bindi.

'O BENİM 7'NCİ ÇOCUĞUMDU'

Melek Kayadibi'nin babası Fahrettin Kayadibi ise Çarli'nin kendilerine tekrar verilmesini istedi. Talebinin olmayacağı belirtilince Kayadibi, ''O benim 7. çocuğum gibiydi. Burası esir kampı, biz onu evimizde bağlı tutmuyorduk. İstediğini yapıyordu. Hayvanlarımızla birlikte geziyordu. Köpeğimizle oynuyordu. Elimizle beslerdik. Biz onu bağlamadık, bir yere kapatmadık. Bizim oraya getirsinler. Biz de orada görelim. İlla evimizde istemiyoruz. O keçi benim yedinci çocuğumdu.'' şeklinde konuştu.

İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, babanın 'esir kampı' sözlerine tepki göstererek, ''Burası doğam yaşam alanı, Türkiye'nin ilk sırada gelen doğal yaşam alanı. Melek kızımızı Çarli ile buluşturmak bizim için büyük bir mutluluk. Ancak sanki keçi öldürülmüş, kesilmiş gibi menfi propagandalar yapılıyor. Bizler de sizlerin gözleri önünde onu gösteriyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Vali Yardımcısı Adem Saçan ise ''Melek ile keçi arasında önemi bir bağ oluştuğunu görüyoruz. Bu hayvanla Melek arasındaki bağı koparmamak lazım. Evin bahçesinde dolaşan bir durum söz konusu olduğu takdirde hayvan özelliklerini kaybedecek ve evcil bir konuma gelecektir. Kaz gibi, kedi gibi, köpek gibi olacaktır. Burası doğal yaşam alanı, her türlü ihtiyaçları da karşılanıyor ve sağlığı ile ilgileniliyor.'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından kendisini tekrar götürecek araca doğru ilerleyen baba Fahrettin Kayadibi de gözyaşları içerisinde fuane alanından ayrıldı. Artvin'den gelen misafirlerin bir gün boyunca Çorum'da ağırlandıktan sonra geri döneceği belirtildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi