Öne Çıkanlar eğitim ayçiçeği yetiştiriciliği lavanta hünnap meyvesi ayçiçeği zararlıları

Bu haber kez okundu.

Meslek odaları 'AOÇ vasiyet davası'na müdahil oldu
Türk Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı meslek odaları, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazilerine ilişkin Atatürk'ün vasiyetinin ihlal edildiği iddiasıyla açılan davaya müdahillik dilekçelerini sundu. Odaların açtığı davada Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi, davayı kabul ederek Atatürk'ün vasiyetine bakılması kararını vermişti. Davada ikinci duruşma 15 Mart 2015'te görülecek. Mahkeme, bu tarihe kadar AOÇ arazilerine ilişkin bilgi ve belge toplayacak.

TMMOB'a bağlı odaların yöneticileri açılan davaya müdahil olmak için Ankara Adliyesi'ne gelerek, müdahillik dilekçelerini 26. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne sundu. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Kimya Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası, Ankara Barosu, Başkent Dayanışması ve Eğitim İş Sendikası temsilcileri, daha önce bir basın toplantısı ile duyurdukları davaya müdahil olmak için Ankara Adliyesi'nin önünde toplandı. Burada basın açıklaması yapan topluluk, tüm vatandaşları Atatürk'ün vasiyeti doğrultusunda davaya müdahil olmaya çağırdı. CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da odalara destek verdi.

Burada ÇMO Başkanı Bozoğlu, burada yaptığı konuşmada, Atatürk`ün mirasına sahip çıkmak için toplandıklarını belirterek, “Ankara`nın doğasına, çevresine, havasına, suyuna sahip çıkmak için bulunuyoruz. Tüm Ankaralıları bu davaya müdahil olmaya davet ediyoruz. Çünkü bugün yaşamımıza, Ankara`ya sahip çıkmazsak yarın savunacağımız bir Ankara, savunacağımız bir Türkiye kalmayacak. Herkesi davaya müdahil olmaya davet ediyoruz.” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise Başkent Dayanışması bileşenleri olarak AOÇ`de tarım ve insan ilişkisini öne çıkararak, Atatürk`ün herkese vasiyet ettiği ve şartlı bir şekilde bağışladığı arazilerin amacı dışında kullanıldığını savundu. AOÇ`ye ilişkin vasiyeti ihlal ve şartlı bağışı ihlal davası için Atatürk`ün vasiyetini ve şartlı bağışını ihlal davasına müdahil olmak için orada toplandıklarını belirten Candan, “Davamız kabul edilmiş durumda. Şu anda tatbikat başlatılmış, devlet arşivleri açılarak Atatürk`ün vasiyeti ve şartlı bağışlar gereği 10 Mart`ta mahkemenin huzuruna sunulacak.” açıklamasında bulundu.

Vasiyetnamenin mahkemeye gönderilmesi halinde, Atatürk’ün ölümünün ardından bu belge 76 yıl sonra ilk kez devlet arşivlerinden çıkarak kamuoyuyla paylaşılmış olacak. 1925 yılında Atatürk’ün emriyle kurulan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ), 102 bin dekar alanıyla Türkiye’nin en büyük tarım uygulama alanıydı. Yıllar içerisinde kanun, düzenleme, yasa ve yönetmeliklerle arazileri yapılaşmaya açılan AOÇ’den geriye 33 bin 350 dekar arazi kaldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı