Öne Çıkanlar Üretici oya ağacı fidanı vairo badem çeşidi tarımsal destekleme destekleme

Bu haber kez okundu.

Midyat'ta Yezidi Kültürevi törenle hizmete girdi
Mardin’in Midyat ilçesinde bağlı Güven köyünde yaşayan Yezidiler, imece usulü inşa ettikleri ‘Kültürevi’ni hizmete girdi. Yatakhane, toplantı salonu ve ibadethanenin içinde bulunduğu 2 katlı konak Midyat katori taşı ile yapıldı.

Güven köyünde düzenlenen törene Mardin Vali Yardımcısı Selim Palamut, Midyat Kaymakam Vekili Ömerli Kaymakamı Tekin Erdem, Almanya Sol Parti eski milletvekillerinden Midyat asıllı ve Yezidi kökenli Ali Atalan, Kuzey Irak Yezidi Vakfı Başkanı Hayri Bozani, BDP’li milletvekilleri Altan Tan, Erol Dora, Yezidi din adamları, Hristiyan vatandaşlar, Güven köyü muhtarı Ebuzeyt Atalan ve çok sayıda davetli katıldı. Avrupa’daki yaklaşık 6 bin Yezidi aralarında topladıkları 1 milyon lirayla Türkiye’ye geldiklerinde kalacakları ve inançlarına göre ibadetlerini yapacakları bir kültürevi yaptı. Türkiye’nin en büyük Yezidi köyü olan Mardin Midyat’taki Güven köyünde (Baciné) inşa edilen binanın açılışına Süryani, Müslüman ve Yezidi gibi farklı inançlarda olan vatandaşların olduğu etkinlikte barış, kardeşlik ve hoşgörü mesajları verildi.

Midyat katori taşı ile yapılan iki katlı Güven (Bacine) Kültür ve Konukevi’nin Türkiye’ye gelen Yezidilerin kalması için 12 odalık bir konukevi olarak yapıldı. Konukevinin alt katındaki iki büyük salon ise Yezidilerin kendi inançlarına göre gün doğumu ve gün batımında ibadetlerini yapabilecekleri, bayramlarını kutlayacakları yer olarak kullanılacak. Avrupa’da yaşayan altı bin Yezidinin kendi aralarında topladığı yaklaşık 1 milyon lirayla inşa edilen kültürevinin yapımı 2 yıl sürdü. Kültürevine önümüzdeki senelerde Yezidi inancının Kabe’si sayılan Kuzey Irak Bölgesi’ndeki ‘Laliş’e benzer bir kubbenin de yapılacağı belirtildi.

‘YEZİDİLER BU TOPRAKLARDA BİR ÇİÇEKTİR’

Almanya’da faaliyet gösteren SOL Partisi eski Milletvekili Yezidi Ali Atalan Yezidilerin de bu topraklardaki bir çiçek olduğunu belirterek barış sürecini desteklediklerini söyledi. Atalan, “Yezidilerin tarihinde hiçbir zaman böyle bir kültürevi açılışı olmamıştır. Yezidi tarihinde sürekli var olan değerleri kültürevleri, inanç evleri tahrip edilmiş, yıkılmış ve fiziksel imhaya tabii tutulmuştur. Bu kültürevinin açılışı ve sizin bu açılışa katılmanız yeni bir sürecin başlangıcı anlamını taşıyor bizim için. Yezidilere umut veriyor Yezidileri sevindiriyor ve gerçekten kendi ülkelerine dönüş sürecini hızlandıracaktır. Bu ülkeden bu topraklardan bir çiçek eksikti. Süryaniler gibi, diğer inanç toplulukları gibi Yezidiler de bu toprakların en kadim inançlarından en kadim topluluklarından bir tanesidir. Bu topluluğun buradan gitmesi büyük bir insanlık ayıbı olacaktır. Bu topraklarda başlatılan barış sürecini, müzakere sürecini demokratik çözüm sürecini Yezidiler ezici çoğunluğuyla tam destek vermektedir. Bu çözümün aynı zamanda Yezidiler için de özgürlük, eşitlik, adalet getireceğini ümit ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Farklı kültürlerin bir zenginlik olduğunu vurgulayan Mardin Vali Yardımcısı Selim Palamut ise “Mardin diller, dinler şehri, kültürlerin şehri burada birçok kültür var. Bu kültürlerin olması bize güç veriyor. Bu kültürlerin yaşaması için de biz üzerimize düşen her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız. Bu kültürler bizim zenginliklerimiz herkes bu kültürleri gelecek nesillerine aktarabilmesi için bu gibi kültürevlerinin inşaasında, kültürlerinin devamı noktasında güzel çalışmalar. Bacın köyünde vatandaşlarımız az sayıdaymış ama yurt dışında tekrar buraya dönmek isteyen değerli vatandaşlarımız varmış. Onlar da buraya gelmek isterlerse kapılar sonuna kadar onlara da açık.” dedi.

YEZİDİLER

Türkiye’de hala Yezidi inancı resmen kabul edilmiyor. Nüfus cüzdanlarının din hanesine hâlâ ya 0, ya X, ya da nokta konuluyor. Kutsal kitapların asılları Kürtçe olan Kitab-ı Cilve (Vahiy/Tecelli Kitabı) ve Mushaf-ı Reş (Kara Kitap). İbadetlerini gün doğarken ve güneş batarken yaparlar. Èzdai kelimesi Kürtçe 'Tanrının Takipçileri' anlamına geliyor. Èzdai inancına göre Melek Tavus hiçbir şey yokken vardı ve Tanrı’nın izniyle Yezidilere yol göstermek için yeryüzüne insan şeklinde indi Kutsal mekânları Irak Kürdistan Özerk Bölgesi’nde bulunan ‘Laliş’ isimli yer. Yezidilik ise Yezidilerin tanrısının bin bir isminden geliyor, Kürtçe'de ‘Yaratılan, var edilen’ anlamında kullanılıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,