Öne Çıkanlar manisa fındık mehmet aydın sel madurları Gıda

Bu haber kez okundu.

Muayenesiz traktörler trafikten men edilebilir
TÜVTÜRK, traktör sahiplerini muayenelerini yaptırmaları konusunda uyardı. TÜVTÜRK Bursa iş ortağı TÜVSÜD Bursa Taşıt Muayene İstasyonları İşletim Genel Müdür Yardımcısı Murat Barın, traktör muayenesi yaptırmamanın trafikten men cezası gibi ciddi yasal yaptırımların yanında para cezasını da beraberinde getireceğini söyledi.

TÜVTÜRK istatistiklerine göre Türkiye’de tarım arazilerinin ve kırsal kesimlerin en önemli ulaşım araçlarından biri olan traktörlerin büyük bir bölümünün periyodik araç muayenesi konusunda halen eksikleri bulunuyor. Traktörlerin trafiğe çıkarılmalarının ilk 3 yılından sonra 3 yılda bir muayene zorunluluğu olduğunu hatırlatan Murat Barın, muayene süresi gelmiş ya da geçmiş olan traktör sahiplerinin araçlarını TÜVTÜRK Taşıt Muayene İstasyonlarında muayene ettirmesi gerektiğini söyledi. Muayene süresi geçmiş olan traktörlerin trafikten men edilebileceğini vurgulayan Barın, "TÜVTÜRK İstatistiklerine göre, şu anda Türkiye genelinde muayeneye gelmesi gereken traktörlerin yüzde 80’i, muayeneye gelmiyor. Traktör muayenesi yaptırmamanın birçok yasal yaptırımı bulunuyor. Muayeneye zamanında gelmeyen araçlar, muayene ücretini, geç kaldıkları her ay için yüzde 5 fazla ödüyor. Yol kontrollerinde muayenesiz olduğu tespit edilen araçlar için trafik cezası düzenlenebiliyor ve bu araçlar da trafikten men edilebiliyor." dedi.

TRAKTÖR KAZALARINDA BİN 600 KİŞİ ÖLDÜ

Muayene kaçağı traktörlerin her gün binlerce sürücü ve yolcunun hayatını tehlikeye attığına dikkat çeken Barın, istatistiklere göre son 5 yılda 12 bin 712 traktör kazasında 1600 kişinin hayatını kaybettiğini, 23 bin 380 kişinin de yaralandığını hatırlattı. Yine aynı istatistiklere göre son 5 yılda traktörlere kesilen trafik cezalarında ilk sırada araçların muayene süresini geçirmenin bulunduğunu belirten Barın, diğer ceza konularının da sırasıyla zorunlu mali sigortalarını yaptırmamak ve sürücü belgesiz araç kullanmak olduğunu ifade etti. Traktör sahiplerini hem kendi can güvenlikleri hem de trafikte seyreden diğer araç ve sürücülerin can güvenliği açısından muayene sürelerini geçirmemeleri konusunda uyaran Murat Barın, araç muayenelerinde traktörlerde en sık rastlanılan kusurların ise sırasıyla far ve ışık donanımları, aks, rot, fren ve lastik patlaması olduğunu sözlerine ekledi.

Bu arada TÜVTÜRK, köylerdeki traktör sahiplerini zorunlu araç muayeneleri hususunda bilinçlendirmek için Nilüfer’e bağlı 25 köy muhtarına bilgilendirme semineri düzenledi. TÜVTÜRK’ün Nilüfer Kaymakamlığı ve Nilüfer Ziraat Odası’nın katkılarıyla kaymakamlık binasında gerçekleştirdiği bilgilendirme seminerine Nilüfer’e bağlı 25 köy ve mahalle muhtarının yanı sıra Bölge Trafik Şube Müdürlüğü, Nilüfer İlçe Trafik Tescil Şube Müdürlüğü ve Nilüfer İlçe Jandarmasından görevli yetkililer de katıldı. Seminerde traktör sahiplerinin trafik tescile kayıtlı fakat muayenesi olmayan traktörleriyle herhangi bir kazaya karışmaları halinde ciddi cezai yaptırımlara maruz kaldığına dikkat çeken TÜVTÜRK yetkilileri; muayenesi olmayan traktörlerin her türlü kazaya açık olduğunu belirterek, Nilüfer köy muhtarlarına traktör sahiplerini zorunlu araçlarını muayenelerine götürmeleri yönünde bilinçlendirmelerini istedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı