Öne Çıkanlar Gıda makam aracı chicago borsası mikado kayısı kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

Muğla'da arıcılara destek sağlanıyor
Muğla'da kızılçam ormanlarında basralı sahalar koruma altına alınarak, çam balı üretiminde arıcılara destek sağlanıyor. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi ve Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) işbirliğiyle yürütülen çalışmalar sonunda 66 bin 305 hektarlık alan, basralı kızılçam bal ormanı olarak ayrıldı. Bu kapsamda Orman Teşkilatı'nın, bu alanlardaki ormancılık faaliyetlerinde daha hassas olacağı belirtildi.

Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, yaptığı açıklamada çam balı üretiminde merkez konumundaki Muğla'da Orman Teşkilatı olarak arıcılara her türlü desteği sağladıklarını belirterek, "Bölge müdürlüğü ormanlarımızın büyük bir kısmı, çam balı üretimi açısından doğal bal ormanı niteliğinde. Bölge müdürlüğümüzde, Kuşadası'ndan Fethiye'ye kadar olan kıyı bandındaki kızılçam ormanlarında basralı çam ağaçları yoğun olarak bulunuyor. Buralara arıcılarımız, yaz sonu gelip kış ve bahar aylarını bu bölgede geçiriyor. Biz Orman Teşkilatı olarak basralı kızılçam ormanlarımızın amenajman planlamasını yaptık. Bu alanlar, basralı kızılçam bal ormanı olarak ayrıldı. 66 bin 305 hektar olarak belirlenen basralı kızılçam ormanlarında bakım kesimleri, aralama ve gençleştirme gibi ormancılık işleri belli bir takvime göre yapılacak. Bakım ve aralama çalışmaları, ocak ve haziran ayları arasında gerçekleştirilecek. Gençleştirme çalışmaları ise yapılacak planlamalar doğrultusunda ağaçların 120 ile 140 yaşlarından sonra gerçekleştirilecek." dedi.

Orman Teşkilatı'nın arıcılarla hasım değil, hısım anlayışıyla hareket ettiğini kaydeden Kara, "Yine bu bölgelerde bizim orman yangınlarıyla mücadele kapsamında oluşturduğumuz yangın göletlerimiz, arıların su ihtiyaçlarını karşılayacak. Bu alanlardaki tüm denetim ve faaliyetler, Bölge Müdürlüğümüz Odun Dışı Ürünler Şube Müdürlüğümüz'ce yapılıyor. Biz Orman Teşkilatı olarak arıcılarımızla hasım değil, hısım olma anlayışıyla hareket ediyoruz. Biz onları arıcılığın yanında, aynı zamanda gönüllü birer ormancı olarak görüyoruz. Gittikleri ve konakladıkları bölgelerde ormanların korunması açısından önemli görevler üstleniyorlar, çünkü basralı çam ağaçları, ormanın bir parçası olduğu kadar aynı zamanda onların ekmek kapısı." diye konuştu.

MAYBİR Başkanı Ziya Şahin ise arıcılara sağlanan destek ve bu konuda yürütülen çalışmaları memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Her yıl ağustos ayından itibaren Muğla'ya 2 ile 2,5 milyon kovan arının geldiğini kaydeden Şahin, "Muğlalı arıcılara ait kayıtlı 1 milyon 150 bin kovan arı bulunmakta. Muğla ormanları, her yıl bir o kadar daha kovan arıya evsahipliği yapmakta. Bu kapsamda Orman Teşkilatı'na, arıcılığa yaptığı desteklerden ötürü teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı