Öne Çıkanlar tarım mehmet aydın biber yarışması vairo badem çeşidi can erik

Bu haber kez okundu.

Muğla'da bal ormanı oluşturuluyor
Muğla'nın Menteşe ilçesinde, "Kıran Bal Ormanı" projesi kapsamında fidan dikiliyor. Muğla Orman İşletme Müdürlüğü Yerkesik ve Denizova Orman İşletme Şefliği sorumluluk alanı içerisinde, bin 917 hektar alana 7 bin 500 adet lavanta, ahlat, adaçayı, erguvan, kapari, kekik, sandal, karaçalı, hayıt, alıç, orman sarmaşığı ve yabani mersin gibi türlerde fidan dikildi.

Kıran Mahallesi'nde düzenlenen törene Muğla Milletvekili Yüksel Özden, Vali Amir Çiçek, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Şeren, Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, mahalle muhtarları, ormancılar ve diğer vatandaşlar katıldı. Bölge Müdürü Kara, Muğla'da bal ormanı oluşturma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Arıcılığın şehir için ciddi bir sektör ve iyi bir kaynak olduğunu anlatan Kara, "Kıran Bal Ormanı projesi, arıcılarla entegre yürüttüğümüz çalışmalardan birisi. 2009 yılından bu yana bu projeyi yürütüyoruz. Bu kapsamda dört bal ormanı projemiz var. En büyük ve en kapsamlısı Kıran Mahallesi'nde oluşturuldu. Bölgede oluşturulan bin 917 hektarlık alana çiçekli bitkileri diktik. Ormanlık alandaki boş yerleri ne kadar zenginleştirirlerse bal verimi de o kadar artacak. Muğla'da var olan çam ormanlarına 30 bin fidan dikmeyi planlıyoruz. Kentte arıcılığa en üst düzeyde verim sağlayacak alan oluşturmaya çalışıyoruz." dedi. Bal ormanlarının bulunduğu alanlara, arıların su ihtiyacını karşılaması için göletler de oluşturduklarını belirterek, "Arıların konaklayacağı can suyu kaynakları oluşturuyoruz. 16 su kaynağı, belirli aralıklarla hazırlandı. Eğer kaynaklarda su tükenirse arazözlerimizle takviye yapacağız. Orman Teşkilatı olarak arıcılarımıza her türlü desteği sağlıyoruz. Bölge müdürlüğümüzün sorumluluğundaki ormanların büyük kısmı, çam balı üretimi açısından doğal bal ormanı niteliği taşıyor." ifadelerini kullandı.

Vali Çiçek ise Orman Teşkilatı'nca arıcılara sağlanan destek ve yürütülen çalışmaları memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Konuşmaların ardından Milletvekili Özden, Vali Çiçek, Bölge Müdürü Kara, ormancılar ve diğer vatandaşlar, bal ormanına fidan dikti. Vali Çiçek, daha sonra Akkaya ve Kıran köylerinde incelemelerde bulunularak vatandaşlarla sohbet etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,