Öne Çıkanlar aa Gıda mikado kayısı çit mazı fidanı dikimi makam aracı

Bu haber kez okundu.

Mülki Amirler Hristiyan Vatandaşların Noel Bayramını kutladı
Hatay’daki Mülki Amirler Hristiyan Vatandaşların Noel Bayramını kutladı. Hatay Valisi Ercan Topaca başta olmak üzere tüm protokol üyeleri Antakya Ortodoks Kilisesine giderek kentte yaşayan Hristiyanların bayramlarını kutladı.
Ortodoks Kilisesinde düzenlenen bayramlaşma töreninde konuşan Antakya Ortodoks Kilisesi Cemaat Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Hatay’da Hristiyan dinine mensup insanların Noel Bayramını büyük bir sevinç ve coşku ile kutladığını söyledi.

Yüzyıllardır devam eden barış ve kardeşlik ortamı sayesinde ibadethanelerin sırt sırta verdiği şehirde huzur içerisinde yaşadıklarının altını çizen Hurigil, “Ezan sesinin çan sesine, çan sesinin hazan sesine karıştığı; üç semavi dinin mensuplarının kucaklaştığı Hatay, acı ve gözyaşının eksik olmadığı dünyamızda, tüm insanlığın en temel özlemi olan barış ve huzurun yaşandığı müstesna bir şehirlerden bir tanesidir.” dedi.

Vali Ercan Topaca ise Hatay’ın, çoğunluğun azınlığı koruduğu, ona hoşgörüyle baktığı bir şehir olduğuna vurgu yaparak, “Din varsa orada hoşgörü, karşılıklı saygı ve birbirine tahammül etme vardır. Bizim dinimiz İslam dininde hoşgörü en temel esaslardan birisidir. Peygamber Efendimiz de bunu her ortamda hadisleriyle ifade etmiştir. Sadece Müslüman'a değil aynı zamanda başka dinlerden olana da tahammül, onları hoş görme, onların serbestçe ibadetlerini yapma konusunda kurallar ortaya koymuştur. Peygamber Efendimizin koyduğu kurallar dalga dalga bütün tarih boyunca İslam coğrafyasında esas alınmış bizim ülkemizde yaşayan az sayıda da olsa başka inançtaki insanların ibadetlerini serbestçe yapabilmeleriyle ilgili her türlü tedbir alınmıştır. Bunun en güzel örneklerinden birisi de kilise içerisinde yer alan Osmanlı padişahları tarafından gönderilen fermanlardır. Birlikte yaşamayı bize adeta göstererek, kural haline getirerek herkesin kaynaşmasını, birbirine hoşgörüyle bakmasını, diğerinin ibadetini yapacağı işleri dini anlamda koruma altına alma kültürümüz var. Bugün biz aynı kültürü, anlayışı devam ettiriyoruz. Birlik ve düzen bozulunca ne ibadetin, ne ticaretin, ne sağlığın ne de refahın kalacak. Hangi dinden olursa olsun ibadetini yapan insan, inancını yaşıyorsa o kişiden zarar gelmez. Bir insan inanç bakımından eksikse, ona kendi inancının değerleri, hoşgörüsü, saygısı anlatılamamışsa o insan tehlikelidir. Bu mekanların, camilerin, kiliselerin, havraların korunması, serbestçe faaliyetlerini devam ettirmesi, insanımızı aydınlatması için gerekli tedbirleri hep beraber alıyoruz, almaya da devam edeceğiz" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı