Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi e-fidancim eğitim Bitlis meyve ağacı budama

Bu haber kez okundu.

Nif Çayı'nın kirletilmesi çiftçileri canından bezdirdi
İzmir'in Kemalpaşa ilçesinden başlayıp Gediz Nehri'yle birleşen Nif Çayı'na sanayi, taş ve kum ocağı atıkları atılması, Manisalı çiftçileri canından bezdirdi. Çamur deryasına dönen çaydan tarlalarını sulamak zorunda kalan üreciler, kirlilikten oldukça şikayetçi.

Merkeze bağlı Aşağı Çobanisa Belediye Başkanı İsmet Apak, özellikle hafta sonlarında Nif Çayı'ndaki kirliliğin çok arttığını söyledi. Bölgedeki taş ve kum ocaklarının evsel ve sanayi atıklarının çaya döküldüğünü ve yatağını doldurduğunu bildirdi. Çevredeki ilçelerin sanayi ve evsel atıklarının döküldüğü Nif Çayı'nın, beldelerinin 1 kilometre yakınından geçtiğini aktaran Başkan Apak, “Belediye olarak sinekle ve kokuyla ayrı bir mücadele etmeye çalışıyoruz ama başedemiyoruz. Belde halkımız, özellikle yaz aylarında evlerinin bahçelerinde sinek ve kokudan dolayı oturamıyor. Sürekli ilaçlama yapıyoruz ama çare bulamadık. Turgutlu ve Kemalpaşa ilçelerinden Nif Çayı'na dökülen sanayi ve evsel atıklar bizleri çaresiz bırakıyor. Arıtma tesislerinin olmaması veya tam kapasite çalışmaması nedeniyle büyük sıkıntı çekiyoruz.” dedi.

Aşağı Çobanisa Beldesi Çiftçi Mallarını Koruma Başkanı ve Manisa Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Akay da tarım arazilerinin Nif Çayı'ndan sulandığını, bazı çocukların geçen yıl bu sebepten dolayı hastalandığını ileri sürdü. Beldede çiftçilik yapan Emin Akay ise çamur deryasına dönen suyun içine girerek tepki gösterdi. Akay, “Su simsiyah. Buraya Turgutlu’nun pislikleri akıyor. 15-20 kilometre hep böyle. Buradan tarlalarımızdaki mısırı, domatesi, karpuz ve üzümü suluyoruz. Herkes de buranın suyuyla yetişen ürünleri yiyor.” şeklinde konuştu. Çiftçi Raşit Akkaya, deri hastalığına yakalandığı ve yetiştirdiği ürünleri çocuklarına yedirmediğini söyledi. Binlerce dönüm arazinin çamur deryasına dönen suyla sulandığını dile getiren Akkaya, “Kesimhanelerin pislikleri var, ne kadar evsel atık varsa buraya geliyor ve buradan da denize gidiyor. Suyun içinde bir tane canlı yaşamıyor. Biz sadece ekmek parası için suluyoruz. Mecbur olduğumuzdan içine girip çıkıyoruz. Cilt tedavisi görüyoruz. Binlerce dönüm buradan sulanıyor. Turgutlu’dan İzmir'in Menemen ilçesine kadar olan tarlalar buradan sulanıyor.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,