Öne Çıkanlar trakya eğitim özel sektör teşvikleri tarım ayçiçeği

Bu haber kez okundu.

Ören: Seraları çöken çiftçilerin zararı devlet tarafından karşılanmalı
CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Manisa’nın Akhisar ilçesi Çamönü köyünde kar yağışı nedeniyle seraları yıkılan çiftçilerin zararlarının devlet tarafından karşılanması gerektiğini söyledi.

Yılbaşı gecesi aşırı kar yağışı nedeniyle seralın çöktüğünü ve seralar büyük zarar gördüğünü hatırlatan CHP’li Ören, Çamönü köyünde marul yetiştirilen 184 seranın 165'i tamamen yıkılarak kullanılamaz hale geldiğini ve seraların içerisindeki bütün ürünlerin yok olduğunu bildirdi. Ören, aşırı kar yağışının doğal bir afet olduğunu, köylünün zararlarının karşılanmasını, bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının da ertelenmesi gerektiğini belirtti.

Tarımsal üretimde en fazla artı değer oluşturan il olan Manisa'da yaşanan afetlerin etkisinin de büyük olduğunu dile getiren Ören, “Birçok ilçemizin ekonomisi tarıma dayalı olduğu için afetlerden kaynaklanan zararlar çiftçimizin emeğini, alın terini alıp götürmektedir. Zarar gören seraların hiç birisi tarım sigortası kapsamında olmadığını öğrendim. Çünkü Akhisar bölgesinde TARSİM tarafından sadece cam seralara Tarım Sigortası yapılmakta ve bunun dışındaki naylon örtülü seralara sigorta yapılmamaktadır.” dedi.

TARSİM’in, plastik örtü malzemesinin garanti süresi, plastik örtü malzemesinin, iskeletle olan bağlantılarında kullanılan tutturucu elemanların, görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirecek tipte ve durumda olması gibi teknik şartların eksikliği gerekçelerle sigorta yaptığını aktaran Ören, “Bu seraların büyük çoğunluğu en az 15 yıllık. Seralar tarım sigortaları kanunundan önce yapıldığı için, serasını sigorta yaptırmak isteyen üreticiye bazı kolaylıklar getirilmelidir. TARSİM kanununda düzenleme yapılarak risk kapsamı genişletilmeli ve plastik örtü altı seralarda sigorta yapılmalıdır. Bugün için acilen yapılması gereken Çamönü köyü afet bölgesi ilan edilmesidir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı en kısa zamanda hasar tespit çalışmalarını tamamlayarak zararları karşılamalıdır. Çünkü bu afet bölgedeki genel yaşamı olumsuz etkilemiştir. Eğer Mart ayına kadar zararlar karşılanmazsa üretici seralarını yenileyip üretime devam edemeyecektir. Bölgedeki 700 dönüm alanda örtü altı sera tarımı yapılmakta. Mevsimsel olarak kıvırcık marul ve salatalık gibi ürünler yetiştirilmekte. Şu anda karlarla kaplı 600 dönüm alandaki bütün seralar yıkılmış durumdadır.” şeklinde konuştu.

Çamönün Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yunus Bakır da geçimini seracılıkla sağlayan köylülerin toplam zararlarının 10 milyon lirayı geçtiğini ve seralarını Mart ayına kadar yenilemezlerse salatalık ekemeyeceklerini ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi