Öne Çıkanlar lavanta can erik hasadı interfresh fuar bakan yardımcısı akif özkaldı hatay tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

Organik tarım desteklemeleri başlıyor
Gıda Tarım ve Hayvancılık Erzurum İl Müdürlüğü organik tarım yapan çiftçilere desteklemede bulunacak. Destekleme başvurularının 12 ocak günü başlayacağı bildirildi.

Organik tarımı yaygınlaştırmak ve çiftçinin gelir seviyesini yükseltmek için 7 yıl önce başlatılan organik tarım desteklemelerine devam ediliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Bakanlık tarafından organik tarım faaliyeti yürüten çiftçilere desteklemede bulunacağı belirtildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Akar, son yıllarda organik tarım ürünlerinin iç ve dış pazarda değer kazandığını ifade etti. Sağlıklı beslenmede organik tarım ürünlerinin önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Akar, Bakanlık olarak organik tarım üreticilerini desteklemeye devam ettiklerini belirten Akar, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından organik tarım faaliyeti yürüten çiftçiler 2008 yılında desteklenmeye başlamıştır. Organik Tarım Desteklemesi Hakkında Tebliğ, 24 Eylül 2014 tarih ve 29129 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. İlgili tebliğe istinaden 2014 yılı organik tarım destekleme başvuruları 12 Ocak 2015 tarihinden itibaren 27 Mart 2015 günü mesai saati bitimine kadar devam edecek olup, üreticilerin, belirtilen süreler içerisinde OTD başvuru dilekçesi (Ek-1) ile ÇKS'de kayıtlı oldukları ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir." dedi.

DESTEKLER CAN SUYU GİBİ

Organik Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nazi Ilıcalı, tarım desteklemelerinin çiftçi için cansuyu niteliği taşıdığını söyledi. Ilıcalı, ülkenin ve bölgenin kalkınmasında tarımın önemli yer tuttuğunu kaydetti. Son yıllarda Erzurum'da ve bölgede desteklemeler ile organik tarım üretiminin yanı sıra kırmızı et ve süt üretiminin de artış gösteridğine dikkat çeken Ilıcalı, "Organik tarım ve hayvancılıktaki destekleme ücretleri, makina ve ekipman hibeleri can suyu gibi. Organik tarıma yapılan desteklelemer karşılığını buldu. Çifçi üründen dönüm başına daha fazla ürün ve kar elde ediyor. Yeter ki çiftçi toprağa küsmesin, tarımsal desteklemelerden haberi olsun." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi