Öne Çıkanlar Gıda jakaranda fidanı chicago borsası çit mazı fidanı dikimi ceviz bahçesi

Bu haber kez okundu.

ÖSYM: 2013 TUS puanları yeniden hesaplandı, adaylar yeniden tercih yapabilecek
ÖSYM, 2013 Tıpta Uzmanlık Sınavı Sonbahar Dönemi (Eylül TUS) sorularına yönelik yapılan itirazlar ve mahkeme sonucu iptal edilen 6 soru sonrası sınav değerlendirmesinin yeniden yapıldığını açıkladı.

Yürütmeyi durdurmaya ilişkin yargı kararının, ilgili kurumlar olan Yükseköğretim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı'na iletildiği ve gerekli izinler alındığını belirten ÖSYM, “Alınan izinler doğrultusunda, hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilmiş olan 6 soru, sınava girmiş ve cevap kâğıdına işaretleme yapmış olan tüm adaylar tarafından doğru cevaplanmış kabul edilerek, sınav değerlendirmesi yeniden yapılmıştır. Bu değerlendirme sonucu oluşan sınav sonuçları, 26 Aralık 2014 tarihinde saat 14.00’ten itibaren https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden adayların erişimine açılacaktır. Bu sınav sonuçlarına göre adaylara, 26-31 Aralık 2014 tarihleri arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (http://ais.osym.gov.tr) üzerinden 2013-TUS Sonbahar Tercih-3 tanımı ile yeniden tercih yapma hakkı verilecek ve adayların tercihleri doğrultusunda yeniden yerleştirme işlemi yapılacaktır.” dedi.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), ‘2013-TUS Sonbahar Dönemi Sınavına İlişkin Yargı Kararının Uygulanması’ başlıklı yazılı bir açıklama yaptı. ÖSYM tüm alanlarda hazırladığı her bir soruda, ‘Soru Yazımı (Akademisyen)-Birinci Bilimsel Denetim (Akademisyen)-İkinci Bilimsel Denetim (Akademisyen)-Türkçe Dil Denetimi (Akademisyen)-Referans Kontrolü (ÖSYM Uzmanı)-Havuzdan Matbaa İçin Seçim (Akademisyen)-Matbaada Seçim (ÖSYM Başkanı)-Benzerlik Kontrolü (ÖSYM Uzmanı)-Baskı Öncesi Bütüncül Kontrol (Akademisyen)-Soru Kitapçığı Basımı’ adımlarını titizlikle izleyerek sınav hazırladığı belirtilen açıklamada, bu adımlarda her bir soru için en az altı yaygın olarak 10 akademisyenin görev aldığı kaydedildi.

Sınav sonrası da adayların sorulara verdikleri cevapları analiz eden yazılım ile tüm soruların analiz (madde analizi) edildiği ifade edilen açıklamada, “Bu analiz ÖSYM Uzmanları tarafından incelenmekte. Madde Analizi sonucunda ölçme/seçme niteliği, olması gerekenin dışında olan sorular yeniden en az üç akademisyene incelettirilmekte ve bu inceleme raporları sonucunda zaman zaman ÖSYM Yönetim Kurulu bazı soruları iptal edebilmekte. Tüm bu adımlar, analizler ve incelemelerden sonra sınav sonuçları açıklanmakta ve bu sonuçlar ile adayların tercihleri de alınarak yerleştirme yapılmakta.” denildi.

8 Eylül 2013 tarihinde yapılan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'ndan 1 yıl sonra idarenin 6 adet soru hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdiği vurgulanan açıklamada, “8 Eylül 2013 tarihinde yapılan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavından (2013-TUS Sonbahar Dönemi) ve bu sınava bağlı olarak 11 Kasım 2013 ve 18 Aralık 2013 tarihlerinde yapılan yerleştirmelerden bir yıl kadar bir zaman geçtikten sonra idari yargı merciinin Tek Bir Bilirkişi tarafından düzenlenmiş, objektifliği pek çok alan akademisyeni tarafından kuşkulu bulunan ve bilimsel dayanağı son derece zayıf rapora dayanmak suretiyle 6 adet soru hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermesi ve bu kararın da sınava giren tüm adaylara uygulanmak zorunda olunması, 12 ay öncesine geri dönüş anlamı taşımakta ve kamuoyunda huzursuzluk, ilgili kesimlerde kaos oluşturmakta ise de idari yargı kararının belli bir süre içinde yerine getirilmesi gerekliliğinden hareketle uygulamaya geçilmiş. Söz konusu karar bir yürütmeyi durdurma kararı olup ileriki tarihlerde mahkeme veya üst mahkeme tarafından verilebilecek aksi yönde bir karara göre yeni bir idari işlem yapılması da ihtimal dahilindedir.” ifadeleri yer aldı.

"İŞARETLEME YAPMIŞ OLAN TÜM ADAYLARIN 6 SORUYU DOĞRU CEVAPLADIĞI KABUL EDİLDİ"

Yürütmeyi durdurmaya ilişkin yargı kararının, ilgili kurumlar olan Yükseköğretim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı'na iletildiği ve gerekli izinler alındığı anlatılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Alınan izinler doğrultusunda, hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilmiş olan 6 soru, sınava girmiş ve cevap kâğıdına işaretleme yapmış olan tüm adaylar tarafından doğru cevaplanmış kabul edilerek sınav değerlendirmesi yeniden yapılmıştır. Bu değerlendirme sonucu oluşan sınav sonuçları, 26 Aralık 2014 tarihinde saat 14.00’ten itibaren https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden adayların erişimine açılacaktır. Bu sınav sonuçlarına göre adaylara, 26-31 Aralık 2014 tarihleri arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (http://ais.osym.gov.tr) üzerinden 2013-TUS Sonbahar Tercih-3 tanımı ile yeniden tercih yapma hakkı verilecek ve adayların tercihleri doğrultusunda yeniden yerleştirme işlemi yapılacaktır. Ancak, idari yargı kararının bir yürütmeyi durdurma kararı olması dolayısıyla ileriki tarihte verilecek aksi yöndeki bir karara göre işlem yapılması halinde bu yerleştirmeler adaylar açısından bir kazanılmış hak kabul edilmeyecektir. Daha önce yerleşmiş olan adaylar yerleştirildikleri kurumlarda kalmak isterlerse uzmanlık eğitimlerine devam edebileceklerdir. Kamuoyunda endişe ve ilgili kesimlerde kaos oluşturan bu uygulamanın tekrar etmemesi için 2015 İlkbahar döneminden başlamak üzere yapılan sınavlarda yasal itiraz süresi dolmadan veya olası mahkeme süreci sonuçlanmadan yerleştirme işlemine geçilmemesi ve benzer sorunların yaşanmayacağı yazılı sınav (açık uçlu sorularla sınav) sisteminin TUS’da da uygulanması gibi çözümler ilgili kurumlar ile görüşülmekte.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı