Öne Çıkanlar tarım tarım ve orman bakanlığı yetiştiricilik kursu hayvancılık aa

Bu haber kez okundu.

Pancarda ‘sıcak hava’ endişesi
Yaz aylarının son günlerini yaşayan çiftçi, susuzluktan sonra şimdi de aşırı sıcaklar nedeniyle şeker pancarında verim kaybıyla karşı karşıya. Polatlı genelinde 40 dereceyi bulan sıcaklardan dolayı pancardaki şeker oranında düşüş bekleniyor.

Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, pancar bitkisinin 33 derece sıcaklıktan sonra ters çalıştığını söyledi. Bıyıkoğlu, günümüzde sıcaklıkların 40 derece civarlarında seyrettiğini dolayısıyla pancardaki şeker oranında kayıp yaşanacağını belirtti. Bıyıkoğlu, “Yani içindeki şekeri üretme yerine tersine döndürür. Sıcaklıklar 36-37-38 noktasında. Dolayısıyla buda pancardaki şeker oranında düşüklüğe neden olacaktır. Geceleri de sıcak gidiyor. Meteorolojik şartlardan dolayı şeker oranından kuraklıktan dolayı verimde büyük bir kayba uğrayacağız.” dedi.

Sakarya nehrinde suyun kesilmesinden dolayı pancar üreticisini zor günler beklediğini vurgulayan Muhittin Bıyıkoğlu, “Meteoroloji verilerine göre her 8 yılda bir yağışlar Türkiye ortalaması tavan yapmakta. Maalesef 2007-2008 kuraklığından sonra bu yıl 2014 ve 2015 yılında yine riskli bir yıl olacak. Çiftçilerimiz bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Porsuk çayımızdan sulama yapan 4-5 köyümüz 15-20 gün kadar susuz kaldı. Ama Sakarya nehrinde çok ciddi bir sıkıntımız var. Su maalesef yetmiyor. Beyliköprü, Kıranharmanı, Yassıhöyük, Karacaahmet ve Yeni Köseler köylerimizde yeşil mahsullerde pancar, buğdayda soğanda, bostanda çok ciddi sıkıntılar var. Tabi ki bu verime de etkileyecektir.” diye konuştu.

Bu yıl Polatlı’ya 300 bin ton pancar kotası ayrıldığını hatırlatan Bıyıkoğlu, çiftçinin meteorolojik ve kuraklık şartlarından dolayı bu kotayı doldurmakta sıkıntı çekeceklerini ifade etti. Bıyıkoğlu, “Kotayı doldurmak sıkıntı. Şimdiden Türkiye Şeker Fabrikaları nezdinde girişimlere başladık. Kota cezası uygulanmaması için gerekli çalışmalar yapılacak. Biz istiyoruz ki gerçekten hakikatten bu kuraklıktan zarar görmüş çiftçilerimiz faydalansın. Çünkü arada bu işin ticaretini yapanlarda var.” şeklinde konuştu.

'PANCAR ÇİFTÇİNİN SİGORTASI'

Pancarın çiftçinin sigortası olduğunu anlatan Bıyıkoğlu, çiftçiye pancardan vazgeçmemesini önerdi. Bıyıkoğlu, çiftçinin bir müddet pancardan uzak kalarak soğana yöneldiğini ama tekrar pancara dönüş yaptığını sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı