Öne Çıkanlar tarım tarım ve orman bakanlığı yetiştiricilik kursu hayvancılık aa

Bu haber kez okundu.

Prof. Dr. Bahçeci: Kırmızı acı biber zayıflatmıyor, obeziteye yol açıyor
Birçok ünlü ismin, "sayesinde zayıfladım" dediği, kilolarından dertli pek çok kişinin de bu sözün arkasına takılıp yediği acı kırmızı biberin, zayıflatmayıp aksine şişmanlattığı iddia edildi. İzmir Kent Hastanesi Endokrinoloji Profesörü Dr. Mitat Bahçeci, “Acı bibere bu acılığı veren, içerisindeki kapsaisin adlı madde, doygunluk sağlayarak yemek yemeyi baskılayan hormonun sinirsel iletimini bozuyor. 'Doydu' sinyalini engelliyor, bu da kişinin iştahının açılmasına ve daha çok yemesine, obeziteye yol açıyor. Bu bir kandırmaca.” dedi.

Milyonlarca kişinin her konuda istediği bilgiye internetten ulaştığına dikkat çeken Prof. Dr. Bahçeci, başta zayıflamak isteyenlerin ticari tuzaklara düştüklerini söyledi. Ünlülerin zayıflama sırlarının verildiği sitelerde mutlaka yanında bir de ürünün satıldığını vurgulayan Bahçeci, “Acı kırmızı biberin zayıflattığı anlatılırken yanında da 'biber hapı' adı altında tabletlerin reklamı yapılıyor, satışa sunuluyor.” diye konuştu. Prof. Dr. Bahçeci, acı biberin zayıflatmayıp şişmanlattığını bilimsel olarak şöyle açıkladı: “Kırmızı ya da yeşil bibere acılığı veren, içindeki kapsaisin isimli maddedir. Yemek yemeye başladıktan sonra dil epitelindeki ve ince bağırsaktaki tat reseptörleri uyarılarak, GLP-1 isimli hormon salgılanır. Bu hormon, merkezî sinir sistemine iletimde bulunarak, ‘tamam, bu kişi artık doydu’ uyarısında bulunur. Kırmızı biber içerisindeki kapsaisin isimli madde ise GLP-1’in sinirsel iletimini bozar ve 'doydu' sinyali gitmez. Bünye sinyal alamadığı için daha çok yemek yer. Kişinin iştahı açılmaya başlar ve bir süre sonra da obeziteye neden olur.”

Adana, Diyarbakır, Antakya, Gaziantep gibi illerde kırmızı acı biberin çok fazla yendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Bahçeci, “Bu illerde yaşayan insanların geneline baktığınızda, beden kitle endeksi Türkiye ortalamasının üzerindedir. Kırmızı acı biber gerçekten zayıflatsaydı, buralarda obeziteyi en az görmemiz gerekirdi ya da acı biberin dünyada en çok tüketildiği ülke Meksika. Meksikalı denilince gözümüzün önüne kısa boylu, kilolu, tıknaz, obez tipler geliyor. Yani kapsaisin isimli maddenin zayıflatıcı etkisi olduğu yönündeki iddialar gerçek dışıdır.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı