Öne Çıkanlar tarım vairo badem çeşidi eğitim mikado kayısı ığdır pamuğu

Bu haber kez okundu.

Prof. Dr. Yılmaz: Devlet içi çatışma güç kullanımıyla halledilemez
Prof. Dr. Ercan Yılmaz, "Devlet içi çatışma sorunu, güç kullanımıyla halledilemez." dedi. Balıkesir Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yılmaz, İzmir Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından düzenlenen “21. Yüzyılda Barış ve Güvenliğin Tesisi” başlıklı panelde konuştu. Soğuk savaş dönemi sonrası dünya barış ve güvenliği konusunda mevcut riskler ve alınabilecek önlemlerle NATO ve Barış Gücü'nün rolü konularının masaya yatırıldığı panelin başkanlığını, İzmir Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Merdan Hekimoğlu yaptı. Prof. Dr. Yılmaz, Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Siret Hürsoy ve İzmir Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sertif Demir konuşmacı olarak katıldı.

“Soğuk Savaş Sonrası Dönemde Devlet İçi Çatışmalar” başlıklı bir sunum yapan Ercan Yılmaz, 21. yüzyılda dünya barışı için en önemli tehdidi, devlet sınırları içinde başlayan ancak zamanla sınırları aşıp ulusal ve bölgesel boyut da kazanabilen, genellikle etnik kimlik, din ve mezhep ayrışmasına dayalı mücadelelerin oluşturduğunu söyledi. Bu çatışmaların sadece dış desteklerin etkisiyle açıklanmasının gerçekten uzak bir yaklaşım olduğunu belirtti. Prof. Dr. Yılmaz, “Güç kullanımına maruz kalan gruplar, bunu zaman içinde bir travmaya dönüştürür ve intikam arayışı içine girer. Dolayısıyla devlet içi çatışma sorunu, güç kullanımıyla halledilemez. Eğer güç kullanımı gerekliyse de kimin tarafından gerçekleştirildiği önemlidir. En meşru güç kullanımı, Birleşmiş Milletler tarafından gerçekleşendir.” diye konuştu. Güç kullanımının ardından gelecek süreçte en önemli noktanın iç barışın yeniden inşası olduğunu ifade eden Yılmaz, toplum tarafından desteklenmeyen iç barışın kalıcı olamayacağını savundu.

“21. Yüzyılda Güvenliği Tehdit Edici Olası Risk ve Tehditler” başlıklı bir konuşma yapan Prof. Dr. Hürsoy ise günümüzde tanımlanabilecek iki kutuplu bir yapı ve tam olarak tanımlanabilecek bir düşman, risk ve tehdit olmadığını söyledi. Terörizm ve göç gibi bölgeler içi ve bölgeler arası güç mücadelelerine nükleer silahlar kullanarak müdahale edilmeyeceğini vurgulayan Hürsoy, uluslararası müdahalelerin, meseleyi daha çok boyutlu hale getirdiğini ifade etti. Günümüz için geçerli olan şiddet olaylarını üç başlık altında tanımlayarak, “Etnik, mezhepsel ve dini temelli olup da sivillerle resmi savaşçıların ayrılamadığı savaşlar birinci, ekonomik kazanç elde etmeye çalışan organize suç örgütleri ikinci, kitlelere karşı bilinçli şekilde yapılan insan hakları ihlalleri de üçüncü grubu oluşturmaktadır.” dedi.

“21. Yüzyılda Barış ve Güvenliğin Tesisinde NATO’nun Rolü” başlıklı bir konuşma yapan Doç. Dr. Demir de NATO’nun son 20 yılda uluslararası güvenlik ve barışa önemli katkıları olduğunu söyledi. Bugün devletlerarası mücadelede ekonomik savaşların öne çıktığını, kitle imha silahlarının yıkıcı etkisinin devletleri bu tür savaşlara yönlendirdiğini ifade etti. Küreselleşmenin global düzeyde bütünleşmeyi sağlarken yerel düzeyde ayrışma ve bölünmeyi hızlandırdığını vurgulayan Demir, “Küreselleşme, ekonomik refahı arttırmışsa da bu refahtan herkesin eşit olarak faydalanamaması, postmodern sömürgecilik, ötekileştirme, sosyalizmin yıkılması sonucu ortaya çıkan ideolojik boşluk gibi faktörler dolayısıyla mikro milliyetçilik, dini motifli radikalizm ile etnik ve kültürel bölünme artmıştır.” diye konuştu. Artan istikrarsızlıklar, ortaya çıkan yeni risk ve tehditlerin NATO’ya ihtiyacı arttırdığını savunan Sertif Demir, “Halihazırdaki en büyük tehdit, kitle imha silahlarının terör örgütlerinin eline geçmesidir.” saptamasında bulundu.

Panelin sonunda Rektör Yarndımcısı Hekimoğlu, konuşmacılara teşekkür plaketi takdim etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi