Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi kefir hayvancılık papaz erik fidanı adana tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

Sakin şehirler, tohum takas şenlikleriyle yerli tohumlara sahip çıkacak
Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehir) Birliği'ne üye olan ilçeler, yerli tohumlara sahip çıkmak için tohum takas şenlikleri düzenleyecek.

Sakin Şehirler Birliği'ne üye olan Seferihisar, Taraklı, Gökçeada, Yenipazar, Perşembe, Yalvaç, Vize ve Halfeti ilçelerinin belediye başkanları ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Yeniboğaziçi belediyesinin temsilcisi Cittaslow Türkiye 8. Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda bir araya geldi. Akkaya ilçesi'nden toplantıya katılan olmadı. Taraklı'da gerçekleştirilen toplantıda, yapılacak çalışmalar değerlendirildi. Birliğin Türkiye Temsilcisi Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, 2014 yerel seçimlerinin ardından ilk toplantıyı gerçekleştirdiklerini söyledi. Toplantıya ilk defa katılan belediye başkanlarının bulunduğunu ifade eden Soyer; "Hem 'sakin şehir' ruhunu, hem felsefesini, hem de önümüzdeki yıl içerisinde neler yapacağımızı birlikte değerlendirdik. Ortak hedefler koyduk. Farklı siyasi partilerden olsak da ortak faydalarımızın daha güçlü olduğunu bildiğimiz için o faydalar üzerinden neler yapabileceğimizi konuştuk." dedi.

2015 yılındaki yapacakları ilk çalışmanın her ilçede üretici pazarları açmak olduğunu anlatan Soyer, şunları söyledi; "Yerli tohumlara sahip çıkmayı ve tohum takas şenliği yapmayı hedefliyoruz. Kent yönlendirme tabelalarıyla ilgili ortak bir çalışma yapmaya karar verdik. Yani hangi ilçemize giderseniz gidin bir 'Cittaslow' ilçesine geldiğinizi hatırlayacaksınız. Bunun da standartlarını oluşturmaya ve tüm kentlerde aynı standartlarını uygulamaya karar verdik. Önce küçük adımlar atalım sonra zamanla bunların daha büyük adımlarını atacağız."
Öte yandan, Taraklı Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen programda, bir sonraki toplantının birliğin yeni üyesi Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

Toplantının ardından başkanlar, Taraklı'nın tarihi ve kültürel mekanlarını gezdi. 25 ülkede 166 üyesi bulunan nüfusu 50 binden az kentlerin üye olabildiği sürdürülebilir bir yerel kalkınma modeli olan Cittaslow, yerel yönetimlerin doğasını, geleneklerini, yemeklerini ve diğer özelliklerini koruyarak kalkınmasını hedefliyor. Kentlerin, birliğin belirlediği 70 kriter üzerinden sakinliklerini kanıtlayarak üye olabildikleri Cittaslow'a Türkiye'den Seferihisar, Akyaka, Yenipazar, Gökçeada, Taraklı, Perşembe, Vize, Yalvaç ve Halfeti üye oldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı