Öne Çıkanlar hayvancılık eğitim fındık çiftçi yerli traktör

Bu haber kez okundu.

Şemsi Bayraktar: Yaraları sarıp çiftçimizi ayakta tutmalıyız
Bursa’nın İnegöl ilçesinde Toprak, Bitki ve Su Analiz Laboratuarı açılışına katılan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ülke genelinde doğal afetlerden mağdur olan çiftçilerin borçlarının ertelenmesi konusunda ciddi çalışma başlattıklarını söyledi.

İnegöl’de yapımı tamamlanan Toprak, Bitki e Su Analiz Laboratuarı Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından hizmete açıldı. Açılışta konuşan Bayraktar, doğal afetlerin ardından zarara uğrayan çiftçilere müjdeli haberi verdi. 2014 yılında çıkan kanunla idari ve mali yönden daha güçlü odalara sahip olduklarını belirten Şemsi Bayraktar, "Üreticimize daha fazla hizmet veren daha fazla tesis kuran daha fazla eğitim yapan odalarımız var bugün. Odalarımızın yüzde 80’i kendi hizmet binalarına kavuştu. Yüzde 45’inde tarım alet ve makineleri var. Türkiye genelinde 85 tane laboratuvar açılışı gerçekleştirdik. 200’e yakın Avrupa Birliği kırsal kalkınma projesini hayata geçirdik. Kaynaklarını bulduk. Her şeyi devletten bekleme anlayışından sıyrılmamız lazım. Çiftçimiz bize alın terini getiriyor veriyor. Tarım Bakanlığımızın da bir takım hizmetlerini almaya başladık. Daha farklı hizmetlerini de almaya çalışacağız. Bize yakışanı yapmamız lazım. Bize gelen alın terini son kuruşuna kadar çiftçimize hizmet olarak vermemiz lazım. Bunu yapamazsak bu para bizi ateş gibi yakar Allah korusun." şeklinde konuştu.

"ÇİFTÇİLERİMİZİN YARALARINI SARMAMIZ LAZIM"

Kurulan bu laboratuvarları önemsediklerini belirten Bayraktar, şunları kaydetti: "Yapmış olduğumuz çalışma da yaklaşık 10 milyar TL civarında yetersiz ve yanlış gübre kullanmaktan dolayı israfımız var. Yeterli gübre de kullanmak lazım ama toprağın ihtiyacı olan gübreyi de kullanmamız lazım. Toprağın hangi besine ihtiyacı olduğunu bu laboratuvarlar marifetiyle tespit ediyoruz. Hem mikro hem de makro analiz yapıyoruz. Devlette toprak analizlerine teşvik etmek maksadıyla bir takım destekler veriyor. Hedeflerimiz büyük. Çiftçimizin neye ihtiyacı varsa onu karşılamak durumundayız. 2013 yılının Eylül ayında büyük kuraklık yaşadık. Doğal sonucu olarak buğday üretimimiz 22,5 milyon tondan 18 milyon tona geriledi. 2014 yılının Mart ayında don felaketi ile karşı karşıya kaldık. Meyvelerimiz zarar gördü. 2015 yılına geldiğimizde İnegöl’de aşırı kar yağışı nedeniyle seralarımız zarar gördü. Bir hafta önce de don yaşadık. Çiftçilerimizin borçlarının yapılandırıldığını biliyoruz. Geçen günlerde bakanımızla görüştüm. Başbakandan da bir randevu talep ettim. Ocak ayında da zarar gören çiftçilerimiz, borç erteleme kapsamına alınması lazım. Elektrik borçlarının da yapılandırılması için çalışma yapıyoruz. Çiftçimizin üretimini sürdürebilir kılması açısından muhakkak surette yaralarını sarmamız lazım. Çiftçimizi ayakta tutmamız lazım."

Konuşmaların ardından laboratuvar, Bayraktartarafından hizmete açıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,