Öne Çıkanlar manisa fındık mehmet aydın sel madurları Gıda

Bu haber kez okundu.

SGK yolluk ve gündelikleri durdurunca sevk edilen hastalar mağdur oldu
CHP Milletvekili Hasan Ören, Manisa’nın büyükşehir olmasından sonra ilçelerden il merkezindeki hastanelere sevk edilen hastaların yolluk ve gündeliklerinin durdurulduğunu bildirdi. Ören, bu sıkıntı yüzünden kanser hastaları başta olmak üzere sürekli tedavi görenlerin mağdur olduğunu kaydetti.

Manisa'nın büyükşehir olmasıyla birlikte faturaların da ortaya çıkmaya başladığını belirten CHP Milletvekili Ören, büyükşehirde yaşamanın ağır bedelini ödeyecek olan Manisalıların, ellerindeki birçok hak ve olanağını kaybettiğini ifade etti. İlçelerden Manisa'ya sevk edilen hastalara ödenmesi gereken yolluk ve gündeliklerin, 30 Mart 2014 tarihi itibariyle durdurulduğunun altını çizen Ören, “Gerekçe olarak da SGK Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki, ‘Genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler ile refakatçilere mücavir alan içindeki nakiller için yol ve gündelik gideri ödenmez.’ hükmü gösterildi. 13 bin 228 kilometrekarelik yüzölçümü olan Manisa'nın tamamı mücavir alan olduğu için Soma'dan, Kula'dan, Selendi'den, Sarıgöl'den, Demirci'den merkeze ve büyük ilçelere sevk edilen hastaların yollukları ödenmemiştir. Kanser hastaları başta olmak üzere sürekli tedavi gören vatandaşlar mağdur olmuşlardır.” dedi.

Büyükşehir olan illerdeki sıkıntı fark edilince 25 Temmuz 2014 tarihinde, tebliğde geçen "mücavir alan" ibaresinin "yerleşim yeri" olarak düzeltildiğini ve meselenin şimdilik çözüldüğünü aktaran Ören, “Fakat 30 Mart 2014 ile 25 Temmuz 2014 tarihleri arasında sevk edilen hastaların başvuruları kabul edilmemiş ve bunlara herhangi bir ödeme yapılmamıştır. Vatandaşın yasal hakkı, ‘Artık büyükşehirli oldunuz’ denerek resmen gasp edilmiştir. Yaptığı yanlışlığın farkında vardığı halde SGK’nın, hastaların yolluklarını ödememesi doğru değildir. Kurum, bu durumu düzelterek ödemediği yolluk ve gündelikleri en kısa zamanda ödemelidir.” şeklinde konuştu. CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, konuyla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e soru önergesi verdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı