Öne Çıkanlar gtb çit mazı fidanı dikimi oya ağacı fidanı manisa kırsal kalkınma yatırımları

Bu haber kez okundu.

Silopili çiftçiler İpek Yolu’nu trafiğe kapattı
Silopi’de DEDAŞ'ı protesto etmek amacıyla toplanan çiftçiler, traktör ve iş makineleriyle Irak'a açılan Habur Sınır Kapısı'na giden İpek Yolu'nu trafiğe kapattı.

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde tarımsal destekleme prim ödemelerine, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) tarafından haciz getirilmesine tepki gösteren çiftçiler, traktör ve tarım iş makineleriyle yol kapatıp eylem yaptı. Çiftçiler, elektrik kilovat değerinin batıda 80 kuruş, Silopi'de ise 3 TL. olduğunu iddia ederek, DEDAŞ yetkilileriyle görüşmek istedi. Eylemin yapıldığı bölgeye gelen polis ekipleri, çiftçilerden eylemlerini bitirmelerini ve aralarından seçilen 3 kişinin kaymakam ile görüştürüleceğini söyledi. Ancak ikna olmayan çiftçiler eyleme devam etti. Eylem yüzünden, otogara gitmek isteyen bazı yolcular, 100 metrelik yolu bavulları ile yaya yürümek zorunda kaldı. Bazı şoförler ise yolun kapalı olması üzerine mahalle aralarından yollarına devam etmeye çalıştı. Silopi-Cizre Karayolunu traktörleri ile kapatan şoförler ile polis arasındaki tartışmada bir polisin uzun namlulu silahla çiftçilere yaklaşması, büyük tepkiye yol açtı. Çiftçiler ile silahlı polis arasında yaşanan gerilim, kısa süre sona erdi.

Ardından çiftçiler traktörlerine binerek bu kez Hastane Caddesi ve İpek Yolu'nu trafiğe kapattı. Burada polise uzun süre direnen çiftçiler, araçlarından inerek 200 metreyi yaya olarak yürüyerek DEDAŞ binası önünde toplandı. Burada da yolu lastik ve çöp konteynerleri ile kapan çiftçiler, eylemlerini iki noktada sürdürmeye devam etti. Yoldan geçmeye çalışan ve hastaneye yolcu taşıyan minibüsün şoförü ile çiftçiler arasında da arbede yaşandı. Yumruklaşmaya varan arbede sonrası çiftçiler, şehir içi yolcu taşıyan minibüs şoförlerinin geçişine izin verdi.

Olay yerine gelen Silopi İlçe Emniyet Müdürü Zeki Sezer'in çiftçilerle yaptığı görüşme, gerilimi azalttı. Sezer'in, çiftçiler arasından tespit edilen 3 kişiyi Kaymakam ile görüştüreceğini söylemesi üzerine, 2 nokta da yapılan yol kesme eylemine ara verildi. Traktörler DEDAŞ binası önüne gelerek burada toplanırken, yola kurulan barikatlar ise eylemci çiftçiler tarafından kaldırıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,